Bezpečnostní polštář a jeho využití v kurzovém sázení
Bezpečnostní polštář je pojem, který je často využíván v oblasti investic na kapitálovém trhu. S tímto pojmem ve svých knihách operoval už ve třicátých letech minulého století Benjamin Graham, zakladatel hodnotového investování. „Věštec z Omahy“ Warren Buffett označil slovní spojení „margin of safety“ za vůbec nejdůležitější tři slova v investování. Bezpečnostní polštář můžeme definovat jako rozdíl mezi vnitřní hodnotou cenného papíru a jeho cenou na trhu. Základní ideou je vytvořit si něco jako rezervu na to, že je váš odhad vnitřní hodnoty akcie (v případě kurzového sázení pravděpodobnosti daného výsledku) příliš optimistický a ve skutečnosti je reálná hodnota o několik procent nižší.
Bezpečnostní polštář a kurzové sázky
Bezpečnostní polštář lze stejným způsobem jako u investic použít i v kurzovém sázení. Kurzové sázení totiž ve své podstatě funguje stejně jako akciové investice. I tady je základem úspěchu hledání hodnotných investic. O tom, co je to hodnota, nebo chcete-li „value“, se můžete dočíst v tomto článku.
Ve světě kurzových sázek nás samozřejmě nebudou zajímat pojmy jako vnitřní hodnota akcie (to přenecháme investorům). Bezpečnostní polštář v sázení by se dal definovat jako rozdíl mezi odhadem férového kurzu (pravděpodobnosti) daného výsledku a kurzem (pravděpodobností) vypsaným sázkovou kanceláří.
Když například v tenisovém zápase mezi hráčem A a hráčem B odhadujete, že hráč A je favorit s pravděpodobností výhry 55 % a sázková kancelář nabízí na jeho výhru kurz 2,00, rozdíl mezi odhadem férového kurzu (1,82, viz článek) a kurzem sázkové kanceláře (2,00) je teoretickou „value“. Co když je ale váš odhad férového kurzu chybný a hráč A má pouze 45% pravděpodobnost výhry? V tom případě není férový kurz vašich odhadovaných 1,82, ale 2,22. V kurzu 2,00 je tedy sázka nevýhodná a dlouhodobě na takových sázkách ztratíte peníze. Tyto nevýhodné sázky se dají eliminovat použitím většího bezpečnostního polštáře.
Jak velký bezpečnostní polštář si zvolit?
Otázkou je, jak velký bezpečnostní polštář je dostatečný. Ani ti nejlepší sázkaři nedovedou odhadnout pravděpodobnosti výsledků úplně přesně. Je zřejmé, že pokud odhadneme férový kurz 2,00, vsadit si v kurzu 2,01 nám stačit nebude. Bude ale dostatečný kurz 2,10? Nebo snad 2,20? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Je ale možné identifikovat faktory, které pomohou určit, zda zvolit nižší nebo vyšší rezervu pro případ chyby ve vlastním odhadu.
Důležité je zejména, jak moc jste si jistí, že jste pravděpodobnosti odhadli správně. Sám se setkávám s tím, že u některého zápasu odhadnu férový kurz na 2,0 a jsem si svým odhadem natolik jistý, že si vsadím kurz 2,2 a vím, že mám hodnotu. Jsou ale zápasy, kde odhadnu férový kurz na 2,0, ale i v případě, že mi bude sázková kancelář nabízet kurz 2,5, tak nevsadím. U takového zápasu jsem si totiž nebyl dostatečně jistý svým odhadem férového kurzu a přijde mi rozumnější sázku vynechat, případně vsadit až ve vyšším kurzu (s větším bezpečnostním polštářem). Větší bezpečnostní polštář byste měli rozhodně zvolit také v případě, kdy sázíte na sport (případně soutěž), který jinak moc nesledujete. Ono to nakonec souvisí s tou jistotou odhadu. Pokud něco moc nesledujete, nemůžete si být svým odhadem tak jistí. Naopak pokud sázíte na sport, který sledujete každý den, při odhadu férového kurzu byste měli být přesnější.
Otázkou je také, jak velkou očekáváte návratnost. Přístup sázkařů se v tomto různí. Někteří si raději vsadí větší množství tipů s očekávanou návratností kolem 5 %, jiní se naopak zaměřují na menší počet tipů s větší hodnotou, například kolem 15 %. Větší bezpečnostní polštář přitom bude používat ta druhá skupina sázkařů. Rozhodně netvrdím, že sázení méně tipů s větší hodnotou je nutně lepší, ale mělo by být minimálně bezpečnější.
Závěr
Bezpečnostní polštář vám může pomoci ušetřit peníze tím, že vynecháte některé „těžší“ sázky. Rozhodně není nutné přesně počítat velikost bezpečnostního polštáře, je ale dobré myslet na to, že když sázíte, měl by se vám líbit i o něco málo nižší kurz, než který dáte na tiket. Já například v zápasech, které vidím 50 na 50, nikdy nesázím nižší kurz než 2,2. Pokud se chcete dozvědět více o tom, jakým způsobem přistupovat k sázení, navštivte rubriku strategie sázení.