MS v hokeji 2021 | aktuální informace a zajímavosti

Osud nadcházejícího mistrovství světa v hokeji nikdy nebyl tak nejistý. Kromě přetrvávajících komplikací spojených s nepříznivým vývojem koronavirové nákazy ve světě vstupuje do hry také otázka místa konání hokejového svátku. Hostitelskými zeměmi pro MS v hokeji 2021 se totiž mají stát Lotyšsko a Bělorusko. A právě v druhé zmiňované zemi ve velkém bují protesty proti vládě a politická situace je vcelku vrtkavá. V sázce je tedy jak bezpečnost samotných hokejistů, tak i fanoušků, kteří by se na akci případně rozhodli vydat. Proto jsme pro vás připravili rozsáhlý přehled dění okolo MS v hokeji, který budeme průběžně aktualizovat.

Příští MS v hokeji

Záhy po MS v hokeji 2021 bylo uveřejněn rozpis týmů pro nadcházející mistrovství. V tomto článku se dozvíte, s kým budou ve skupině Češi a další zajímavosti.

MS v hokeji 2021 – pořadí

Na prvních třech místech se umístila Kanada, Finsko a USA (v tomto pořadí).

Výsledek finálových zápasů:

Zápas o zlatou medaili – Finsko vs Kanada – 2:3pp

Zápas o stříbrnou medaili – USA vs Německo – 6:1

Výsledek semifinálových zápasů:

Finsko vs Německo – 2:1

USA vs Kanada – 2:4

Výsledek čtvrtfinálových zápasů:

Finsko vs Česko – 1:0

Rusko vs Kanada – 1:2pp

Švýcarsko vs Německo – 2:3pn

USA vs Slovensko – 6:1

MS v hokeji 2021 – play-off

V současné chvíli je jisté, že Česko do play-off půjde ze třetího místa, Slovensko potom z místa čtvrtého. Česko v play-off narazí na Finsko, Slovensko bude hrát s USA.

Zápas o zlatou medaili

6. 6. od 19:15finsko-vlajka  Finsko

kanada-vlajecka  Kanada

Zápas o stříbrnou medaili

6. 6. od 14:15usa-vlajka  USA

nemecko-vlajecka  Německo

Semifinále

5 .6. 13:15 hodinusa-vlajka  USA

kanada-vlajecka  Kanada

5. 6. 17:15 hodinfinsko-vlajka  Finsko

nemecko-vlajecka  Německo

Čtvrtfinále

3. 6. 15:15 hodinsvycarsko-vlajecka  Švýcarsko

nemecko-vlajecka  Německo

3. 6. 15:15 hodinusa-vlajka  USA

slovensko-vlajka  Slovensko

3. 6. 19:15 hodinfinsko-vlajka  Finsko

Česko-vlajka  Česko

3. 6. 19:15 hodinrusko-vlajecka-neofiko  Rusko

kanada-vlajecka  Kanada

MS v hokeji 2021 – výsledky českého týmu

21.5. Rusko vs Česko – 4:3

22.5. Česko vs Švýcarsko – 2:5 (Češi předvedli opravdu tristní výkon a druhá prohra v řadě znamená nejhorší vstup na MS v hokeji po 20 letech… situace začíná být kritická!!!)

24.5. Česko vs Bělorusko – 3:2pp (Češi v zápase nebyli přesvědčiví, zápas bolel nejen hráče, ale i samotné diváky, povinné dva body jsme ovšem získali – JEDEME DÁL!)

27.5. Švédsko vs Česko – 2:4 (Češi ve třetí třetině předvedli naprosto famózní otočku z 2:0 na 2:4 – bude už jenom dobře?)

29.5. Česko vs Velká Británie – 6:1 (tohle byla povinná výhra, ačkoliv VB nehraje špatně)

31.5. Česko  vs Dánsko – 2:1pn (upracovaný hokej, ale účel jsme splnili – díky následné výhře Ruska nad Švédskem máme postup do play-off jistý)

1.5. Slovensko vs Česko – 3:7 (oba týmy nastoupily ve značně pozměněné sestavě, neboť měly účast ve vyřazovací části jistou – hrálo se spíše pozvolnějším tempem)

Komentář Filipa Pešána a kapitána týmu Jana Kováře po drtivé prohře se Švýcarskem:

Kdy se bude konat MS v hokeji 2021?

MS v hokeji 2021 se odehraje 21. května – 6. června. Začátek akce je naplánovaný na pátek, zápas o první a o třetí místo se podle dlouholetých zvyklostí odehraje v neděli.

Kde se bude konat MS v hokeji 2021?

Aktualizováno: Kvůli nepříznivé politické a bezpečnostní situaci v Bělorusku se MS v hokeji 2021 odehraje pouze v lotyšské Rize.

Původní informace: Jak bylo zmíněno v úvodu článku, hostitelskými zeměmi nadcházejícího mistroství světa v hokeji jsou Lotyšsko a Bělorusko. Zápasy se odehrají v hokejových halách v Rize a Minsku. Jelikož předešlý turnaj ve Švýcarsku byl kvůli propuknutí koronavirové pandemie zrušen, bude se jednat o v pořadí 85. MS v hokeji v historii.

 

Kdo se zúčastní nadcházejícího turnaje?

MS v hokeji se zúčastní 16 nejlepších hokejových zemí světa, které si svou účast vybojovaly v turnajích IIHF (včetně nižších kvalifikačních turnajů). Mezi účastníky již tradičně nebudou chybět týmy z původních hokejových zemí, tedy Kanada, Česká republika, Finsko, Rusko a Švédsko. Dále se bude jednat o země širšího sledu, tedy o USA, Švýcarsko, Slovensko, Dánsko, Německo, Norsko, Bělorusko a Lotyšsko. A nakonec nebudou chybět ani země, které neustále pendlují mezi prvním a druhým výkonnostním stupněm. Těmito zeměmi obvykle jsou Kazachstán, Itálie a Velká Británie.

MS v hokeji 2021 – rozpis zápasů, postupový klíč

Týmy na MS budou rozděleny do dvou skupin po 8 týmech. V rámci této skupiny se bude hrát systémem „každý s každým“, tedy všechny zúčastněné země v základní skupině odehrají celkem 7 zápasů. Týmy, které se umístí na prvních 4 místech, postupují do závěrečné fáze turnaje. Poslední tým ze skupiny sestupuje do druhé výkonnostní skupiny.

V závěrečné fázi turnaje se hraje vyřazovacím systémem, přičemž týmy se do pavouka zařadí podle klíče:

 • nejlépe postavený tým A skupiny proti nejhůře postavenému týmu B skupiny
 • druhý nejlépe postavený tým A skupiny proti druhému nejhůře postavenému týmu B skupiny
 • nejlépe postavený tým B skupiny proti nejhůře postavenému týmu A skupiny
 • druhý nejlépe postavený tým B skupiny proti druhému nejhůře postavenému týmu A skupiny

Rozpis aktuálních zápasů můžete najít na stránkách výsledkového zpravodajství Livesport společně s průběžnými výsledky a s dalšími statistikami.

Český hokej na MS 2021

Update 17.5. 2021: Protože toto Mistrovství světa se veze na vlně početných omluvenek, výběr České republiky rázem patří mezi největší favority na výhru turnaje.

Český hokejový tým bude na nadcházejícím mistrovství zařazený do skupiny A, tzn. že své zápasy odehraje na stadionu Minsk-Arena v hlavním městě Běloruska, Minsku.

V rámci své skupiny Češi odehrají zápas s domácím Běloruskem, Dánskem, Ruskem, Švédskem, Švýcarskem a Velkou Británií + nás čeká tradiční derby se Slovenskem.

Jelikož situace okolo koronavirové pandemii se ve spoustě zemí uklidnila, Česko se na Mistrovství světa v hokeji 2021 připravuje v rámci tzv. Euro Hockey Tour. Na listopadovém Karjala Cupu skončili Češi na pěkném druhém místě. Nyní se česká reprezentace pomalu připravuje na turnaj Channel One Cup v Rusku, dále nás potom čeká Beijer Hockey Games ve Švédsku a těsně před startem samotného mistrovství potom (přípravný) turnaj s názvem České hokejové hry. České hokejové hry se odehrávají na střídačku v největších českých hokejových baštách. Bohužel zatím není známo, které z českých měst se tradičního turnaje ujme v příštím roce.

Ať už to bude jakkoliv, dosavadní vývoj u naší reprezentace naznačuje, že český hokej by na nadcházejícím mistrovství měl být konkurenceschopný. Dočkáme se konečně také nějakých medailí?

Český národní hokejový tým – složení

Od června 2020 vede český národní hokejový tým progresivní trenér Filip Pešán. Asistenty mu dělají Martin Straka a Jaroslav Špaček. Generálním ředitelem reprezentačního výběru je Petr Nedvěd.

ms-v-hokeji-cesky-tym

Nominace na MS v hokeji 2021

Nominace na nadcházející mistrovství bohužel zatím není známa. Složení našeho týmu vykrystalizuje až těsně před Mistrovstvím světa z hráčů, kteří se úspěšně prezentovali v přípravných turnajů, a také z hráčů, kteří se se svými týmy nedostali do vyřazovacích bojů o Stanley Cup a nebo kteří z nich byli předčasně vyřazeni. O aktuální nominaci vás budeme informovat bezprostředně poté, co bude oficiálně vyhlášena.

Vstupenky na MS v hokeji 2021

Vstupenky na MS v hokeji ještě nejsou k dispozici. Do prodeje se obvykle dostávají až několik týdnů před zahájením dané akce. Jakmile se vstupenky na MS v hokeji 2021 dostanou do oběhu, budeme vás informovat.

Kde sledovat MS v hokeji 2021?

Pokud se na mistrovství světa v hokeji nevypravíte a zápasy nebudete sledovat přímo z hlediště, určitě se najdou i další možnosti, abyste byli v obraze. Práva na vysílání zápasů MS v hokeji 2021 vlastní Česká televize, takže se můžeme těšit na přímé přenosy v té nejvyšší kvalitě. Vedle toho bude na programu dne také Studio hokej, v jehož rámci budeme dostávat další zajímavé informace jako jsou předzápasové analýzy, rozhovory s hráči a zajímavosti z českého hokeje. Česká televize již tradičně vysílá většinu zápasů MS v hokeji s tím, že některé z nich můžete shlédnout přímo na obrazovkách České televize, všechny potom na webu ČT. Přenosy vysílané v televizi budou doprovázeny profesionálním komentářem, zbytek zápasů bude bez komentáře.

Kromě České televize a jejího webu se na zápasy můžete koukat také na streamech sázkových kanceláří. V tomto případě do sázkové kanceláře musíte být zaregistrovaní a vsadit si měsíčně alespoň za 30 korun.

Alternativou ke sledování streamů z MS v hokeji 2021 mohou být některé stránky přinášející streamy zdarma. O těchto stránkách jsme vás informovali v článku o fotbalových streamech, nicméně v jádru se nic nemění. Ať se jedná o fotbal či o hokej, tyto stránky přinášejí poměrně spolehlivé streamy ze všech větších sportovních událostí.

MS v hokeji – zajímavosti

Maskotem se stane ježek Spiky.

maskot-MS-v-hokeji-2021-jezek-spiky

MS v hokeji bylo vedle loňského zrušení turnaje kvůli pandemii Covid-19 zrušeno ještě v letech 1940-1946, kdy se nemohlo odehrát kvůli druhé světové válce. Taktéž ve svých začátcích nebylo MS pravidelné. První tři ročníky byly přidruženy k Zimním Olympijským hrám a odehrávaly se tak se 4letým rozestupem (v roce 1920, 1924 a 1928). Na pravidelné roční bázi se mistrovství světa začalo konat až od roku 1930.

Termín konání nadcházejícího mistrovství se výrazně posunulo a to nejen vůči posledním pořádaným turnajům, ale vůči všem MS v hokeji, které se doposud odehrálo. První mistrovství světa se odehrávaly na přelomu ledna a února, později se termín ustálil na začátku března. V 60. a 70. letech však došlo k drobnému, avšak soustavnému posouvání termínu, který se postupně dostal až na konec dubna. Tam se ukotvil na několik příštích desetiletí, ale od roku 1990 dochází k dalšímu zpožďování, které nás dovedlo až do běžného termínu na začátku května. Výjimku (prozatím) bude tvořit nadcházející MS v Bělorusku a Lotyšsku. To začne s přibližně 14denním zpožděním oproti předchozím termínům. Infografiku postupného zpožďování termínu MS v hokeji můžete shlédnout níže (obrázek byl převzatý z Wikipedie, pro zvětšení prosím klikněte):

temin-konani-ms-v-hokeji-v-historii

 

Na předcházejícím MS v hokeji (2019) byli Češi druhým nejproduktivnějším týmem hned po Švédsku. V průměru za zápas vstřelili 5,57 branek. Můžeme se na podobnou smršť těšit i letos?

MS v hokeji 2021 – na co sázet?

Největším favoritem na výhru MS v hokeji 2021 je jako obvykle Kanada, zapomínat však nemůžeme ani na Rusko nebo Švédsko. Nejlepší sázkové příležitosti se ovšem nenachází v dlouhodobých sázkách, ale v sázkách na jednotlivé zápasy. Jakmile o zápasech budeme vědět více, přineseme vám tipy na sázení i preview.

Pokud chcete na hokej (včetně MS v hokeji) sázet se ziskem, doporučujeme vám, abyste si přečetli článek Jak sázet na hokej a Výhoda domácího hřiště v hokeji. Tyto články vám pomohou pochopit některé hokejové zvláštnosti a určitě zlepší vaše dosavadní výsledky.

Složení skupin MS v hokeji 2021:

Jak bylo řečeno výše, MS v hokeji 2021 se kvůli nepříznivé politické situaci bude hrát pouze v lotyšské Rize.

Skupina ASkupina B
 • Rusko
 • Švédsko
 • Česko
 • Švýcarsko
 • Slovensko
 • Dánsko
 • Bělorusko
 • Velká Británie
 • Kanada
 • Finsko
 • USA
 • Německo
 • Lotyšsko
 • Norsko
 • Itálie
 • Kazachstán

Program MS v hokeji – kdy hrají Češi?

Přinášíme vám seznam všech zápasů ve skupině a dále klíč, podle kterého se bude hrát v play-off. Zápasy českého národního týmu jsou znázorněny tučně a najdete je v první části tabulky.

DatumČasZápas
Skupina A (Olympijské sportovní centrum, Riga)
21. května15:15Rusko – Česko
21. května19:15Bělorusko – Slovensko
22. května11:15Dánsko – Švédsko
22. května15:15Velká Británie – Rusko
22. května19:15Česko – Švýcarsko
23. května11:15Velká Británie – Slovensko
23. května15:15Švédsko – Bělorusko
23. května19:15Dánsko – Švýcarsko
24. května15:15Slovensko – Rusko
24. května19:15Česko – Bělorusko
25. května15:15Velká Británie – Dánsko
25. května19:15Švýcarsko – Švédsko
26. května15:15Rusko – Dánsko
26. května19:15Bělorusko – Velká Británie
27. května15:15Švýcarsko – Slovensko
27. května19:15Švédsko – Česko
28. května15:15Švédsko – Velká Británie
28. května19:15Dánsko – Bělorusko
29. května11:15Česko – Velká Británie
29. května15:15Švýcarsko – Rusko
29. května19:15Slovensko – Dánsko
30. května15:15Bělorusko – Švýcarsko
30. května19:15Švédsko – Slovensko
31. května15:15Česko – Dánsko
31. května19:15Rusko – Švédsko
1. června11:15Švýcarsko – Velká Británie
1. června15:15Slovensko – Česko
1. června19:15Rusko – Bělorusko
Skupina B (Aréna Riga, Riga)
21. května15:15Německo – Itálie
21. května19:15Kanada – Lotyšsko
22. května11:15Norsko – Německo
22. května15:15Finsko – USA
22. května19:15Lotyšsko – Kazachstán
23. května11:15Norsko – Itálie
23. května15:15Kazachstán – Finsko
23. května19:15Kanada – USA
24. května15:15Lotyšsko – Itálie
24. května19:15Německo – Kanada
25. května15:15USA – Kazachstán
25. května19:15Finsko – Norsko
26. května15:15Kazachstán – Německo
26. května19:15Kanada – Norsko
27. května15:15USA – Lotyšsko
27. května19:15Finsko – Itálie
28. května15:15Kazachstán – Kanada
28. května19:15Lotyšsko – Norsko
29. května11:15Itálie – Kazachstán
29. května15:15Norsko – USA
29. května19:15Německo – Finsko
30. května15:15Itálie – Kanada
30. května19:15Finsko – Lotyšsko
31. května15:15USA – Německo
31. května19:15Norsko – Kazachstán
1. června11:15Kanada – Finsko
1. června15:15Itálie – USA
1. června19:15Německo – Lotyšsko
Čtvrtfinále
3. června15:15OSC
3. června15:15Aréna Riga
3. června19:15OSC
3. června19:15Aréna Riga
Semifinále
5. června13:15Aréna Riga
5. června17:15Aréna Riga
Zápas o bronz
6. června14:15Aréna Riga
Zápas o zlato
6. června19:15Aréna Riga

MS v hokeji 2021 – soupiska národního týmu

Na soupisku pro MS v hokeji 2021 se dostanou 3 brankáři, 12 obránců a 16 útočníků. Aktuálně je v týmu několik hráčů navíc. Je možné, že do dějiště MS v hokeji odcestují i hráči navíc a budou čekat na svou šanci na tribuně.

Brankáři

 • Šimon Hrubec – Omsk (KHL)
 • Roman Will – Čeljabinsk (KHL)
 • Petr Kváča – Bílí Tygři Liberec (Extraliga) – zatím mimo sestavu

Obránci

 • David Musil – HC Oceláři Třinec (Extraliga)
 • David Sklenička – Jokerit Helsinki (KHL)
 • Filip Hronek – Detroit Red Wings (NHL)
 • Lukáš Klok – Lukko Rauma (Liiga)
 • Michal Jordán – Chabarovsk (KHL)
 • Libor Šulák – Kärpät Oulu (Liiga)
 • Michal Moravčík – Tappara Tampere (Liiga)
 • Andrej Šustr – Kunlun Red Stars (KHL)
 • Ondřej Vitásek – Bílí Tygři Liberec (Extraliga)
 • Libor Hájek – New York Rangers (NHL)

Útočníci

 • Adam Musil – Bílí Tygři Liberec (Extraliga)
 • Jakub Flek – HC Energie Karlovy Vary (Extraliga)
 • Radan Lenc – Bílí Tygři Liberec (Extraliga)
 • Jan Kovář – Zug (NLA)
 • Matěj Stránský – HC Oceláři Třinec (Extraliga)
 • Matěj Blümel – HC Dynamo Pardubice (Extraliga)
 • Michael Špaček – HC Oceláři Třinec (Extraliga)
 • Jiří Smejkal – Tappara Tampere (Liiga)
 • Lukáš Radil – Spartak Moskva (KHL)
 • Robin Hanzl – Spartak Moskva (KHL)
 • Jakub Vrána – Detroit Red Wings (NHL)
 • Tomáš Zohorna – HC Dynamo Pardubice (Extraliga)
 • Jiří Sekáč – Omsk (KHL)
 • Filip Zadina – Detroit Red Wings (NHL)
 • Filip Chytil – New York Rangers (NHL)
 • Dominik Kubalík – Chicago Blackhawks (NHL)

Nej českého týmu

Nejstarší hráč – Tomáš Zohorna (33 let)

Nejmladší hráč – Matěj Blümel (20 let)

Nejvyšší hráč – Andrej Šustr (201 cm)

Nejmenší hráč – Jakub Flek (172 cm)

Nejtěžší hráč – Andrej Šustr (98 kg)

Nejlehčí hráč – Jakub Flek (74 kg)

Nejvíce startů v reprezentaci – Jan Kovář (133)

Nejméně startů v reprezentaci – Petr Kváča (1)

Nejvíce účastí na MS – Jan Kovář (6)

Nejlépe placený hráč – Dominik Kubalík (71 milionů korun ročně)

Zdroj: Sport.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *