Psychologie sázení – efekt rámování

Sázení je výhradně duševní proces. Abychom mohli podat hodnotnou sázku, musíme o ní dostatečně dlouho přemýšlet, zvažovat rizika, počítat a celkově se vrtat v některých detailech. Vzhledem k tomu se na naše sázení podepisují některé psychologické jevy, které jsou člověku vlastní od nepaměti. A to jak pozitivně, tak hlavně negativně. Jedním z těchto jevů je tzv. „efekt rámování“.

Co je efekt rámování?

Efekt rámování, který v psychologii bývá označován také jako „zúžené rámování“ označuje situace, kdy vidíme věci tak, jak navenek vypadají, namísto toho jaké ve skutečnosti jsou.

Pojďme si uvést nějaký příklad, to nám efekt rámování přiblíží nejlépe. Představte si, že jedete kolem autonehody, u které zrovna zastavuje pohřební služba. Vzhledem k tomu si asi řeknete, že během té autonehody někdo zemřel. To je sice možné, ale stejně tak je možné, že řidič pohřebního ústavu chce účastníkům nehody prostě jen poskytnout první pomoc, nebo se dokonce zastavil jenom proto, že v osobě jednoho z řidičů rozpoznal kamaráda. Z toho vyplývá, že bychom neměli dělat předčasné závěry.

Jak se efekt rámování projevuje v sázení?

Efekt rámování se v sázení projevuje tím, že přikládáme velký význam kusým informacím, jmenovitě například zranění některých hvězdných hráčů. Řekněme, že bude hrát Barcelona s Realem Madrid a vy se dozvíte, že Messi je zraněn. Efekt rámování vás v tuto chvíli může nutit ke zbrklé sázce na výhru Realu Madrid, protože „Barcelona bez Messiho je jenom poloviční“. Ale je to tak ve skutečnosti?

Co když si uděláte podrobnou analýzu a zjistíte, že na lavičce se nachází další nadějný hráč a že právě tomuto hráči nejvíce vyhovuje právě herní styl Bílého baletu? A co když k tomu přidáte fakt, že ostatní sázkaři se nechali ovlivnit kouzelným souslovím „Messi a zranění“, ve velkém začali sázet na hosty a kurz na Barcelonu tím pádem vylétl do astronomických výšin? Vážně půjdete a také vsadíte na Bílý balet? Předpokládám, že teď už nikoliv.

Efekt rámování – jak se proti němu bránit

Největší obranou proti efektu rámování je důkladná analýza zápasu, pečlivé zvážení každého pro a proti. Když před sebou rozprostřete detailní analýzu, váš mozek přestane ignorovat důležitá fakta. A tak ho opět donutíte myslet v širších souvislostech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.