Rozdíly v sázení mezi muži a ženami
Přemýšleli jste někdy nad tím, zdali opačné pohlaví náhodou nevidí sázení v úplně jiném světle než vy? Kdo vyhrává více, ženy nebo muži? Určuje naše pohlaví, jak se při sázení chováme? Studie odhalily, že mezi muži a ženami při hraní hazardních her existují rozdíly. Můžeme se od opačného pohlaví něco naučit?
Hazardní hry bývaly doménou mužů, ale prudký nárůst popularity online sázení a dalších forem „zábavy“ spojené s hazardními hrami způsobil, že ve velkém začaly sázet i ženy. Muži a ženy k sázení přistupují jinak, co je účinnější a co bychom se od druhého pohlaví měli naučit?
Pro přesnost uvádíme, že sázkové kanceláře při registraci nabízejí pouze možnost identifikovat se jako muž nebo žena, jak jsme označeni v rodném listě. Údaje tak odrážejí pouze to, co si jednotlivci zvolili v okamžiku registrace.
Malá většina
Pokud průzkumům můžeme věřit, ve Velké Británii (největší sázkový trh na světě z hlediska poměru počtu sázkařů k počtu obyvatel) si v posledních 12 měsících vsadila online třetina mužů a čtvrtina žen. Rozdíl v zastoupení pohlaví v hazardních hrách je tedy menší, než kdy dřív a navíc se stále zmenšuje.
Muži v minulosti vždycky sázeli více než ženy a to platí i nadále. Online studie v USA ukázala, že sportovní sázení si jako svou oblíbenou hazardní aktivitu vybralo 73% mužů a pouze 40% žen.
Poněkud v rozporu s některými údaji uvedenými dále v tomto článku ženy dávají přednost bingu – jedné z nejhorších her, pokud jde o poměr návratnosti k hráčům (RTP) – a to dokazuje velký počet stránek s bingem zaměřených na ženy/hráčky.
Pokud jde o to, na jaké sporty ženy sázejí nejvíce, jedná se o stejné sporty, na které sází muži – tj. nejvíce sázejí na nejsledovanější sporty. V USA tedy ženy budou sázet na největší ligy jako je NFL, NBA nebo MLB, ve Velké Británii potom na fotbal a na koně a v Česku dost možná na hokej.
Ženy mají tendenci častěji sázet na ženské sporty a ligy, ale v poměru k počtu sázet stále sázejí většinou na mužské soutěže. Ženy také častěji sází na velké sportovní události jako je Mistrovství světa ve fotbale, Mistrovství světa v hokeji, Olympijské hry nebo jednorázové události typu Superbowl.
Kdo sází více? Muži nebo ženy?
Zajímavé je zjištění, že ženy-sázkařky se této své kratochvíli věnují v průměru delší dobu než muži – 21 měsíců svého života oproti 14 měsícům života u mužů. Muži zase podle studie sází kratší období svého života, sázením obecně stráví dvakrát více času než ženy.
Kdo utrácí více?
Ze studie vyplývá, že muži si na sázkařský účet vloží v průměru 94 liber, zatímco ženy 67 liber
Kdo prohrává méně?
Studie přináší informace o tom, že ženy za rok prohrají méně (2,6 tisíc liber) než muži (3,7 tisíc liber).
Kdo víc vydělává?
Ženy jsou při sázení/hraní casinových her ziskovější než muži. Studie provedené sázkovou kanceláří 888 v New Jersey zjistila, že zákazníci ženského pohlaví dosáhli za 12 měsíců 19% ROI zatímco zákazníci mužského pohlaví měli -4,6% ROI.
Tyto údaje se dají dále rozdělit. Mladší ženy ve věkové skupině 18-24 let dosáhly ROI přibližně -43%, což bylo horší než u mužů podobného věku. Starší ženy (25+) zaznamenaly solidní ROI 29%.
Proč existují takové rozdíly?
Údaje jsou samy o sobě zajímavé, nyní bychom si však měli odpovědět na otázku, proč ženy a muži sází rozdílně? Je důležité, abychom si uvědomili, že se jedná o obecné trendy napříč velkými databázemi zákazníků. Jednotliví muži a ženy tedy budou sázet odlišně a naprostou většinu tohoto vzorku tvoří rekreační sázkaři – profesionální sportovní sázkaři samozřejmě sází výrazně jinak než sázkaři rekreační.
Chování sázkových kanceláří
Některé sázkové kanceláře rozdíly mezi sázejícími muži a ženami berou v úvahu a na základě jejich pohlaví mění svůj přístup k nim, přičemž některé sázkové kanceláře ženám umožňují na jednu sázku vsadit desetkrát méně, než mužům. V praxi to znamená, že na ženské účty se hledí přísněji, více se kontrolují, mají obecně nižší limity a mohou být rychleji limitovány/blokovány.
Je to vrozené?
Ze studií provedených v jiných oborech vyplývá, že ženy obecně méně riskují než muži – což by mohlo vysvětlovat, proč vkládají menší množství peněz a méně prohrávají. Muži jsou historicky naprogramováni k většímu riziku.
Částečně za tím stojí evoluce a naše dědictví lovců a sběračů, kdy fyzicky silnější (muži) zvažovali pravděpodobnost ulovení večeře a ženy se staraly o zázemí a vychovávaly děti.
Úspěšné sázení vyžaduje pochopení základních matematických principů a pravděpodobnosti, stejně jako podstupování určitého rizika. To je spíše doménou mužů, kteří dominují v oborech, jako je matematika nebo programování. Tyto obory jsou ovšem stále populárnější i mezi ženami, což souvisí i s tím, že se stále více žen dostává také k sázení.
Sociální faktory a sázkařská věda
V minulosti bylo sázení spojováno s bohatými lidmi, zejména co se týče casin a dostihů. V minulosti měly ženy do takových podniků vstup zakázán, a nebo byl jejich výskyt na těchto místech hodně omezený.
Toto stigma stále přetrvává a mohlo by být jedním z důvodů, proč ženy sází v průměru méně než muži. Ženy se totiž mohou obávat, že pokud přiznají, že sází, setkají se s nesouhlasem. Výjimkou je bingo, jehož formát je považován za společensky přijatelnější hazardní hru a večerní zábavu, takže se k ní uchyluje více žen.
Pokud jde o sázení v současné době, spousta žen, které se obecně více vyhýbají riziku, sázení častěji považuje za způsob investice než za čirou zábavu. Studie zjistily, že nástroje pro analýzu dat určenou pro zlepšení sázení nakupuje 20% žen a jen 15% mužů. Jak ukazují nižší výšky vkladů, ženy také častěji testují systémy a zpočátku snižují riziko a jsou celkově disciplinovanější ve správě bankrollu.
Za roky pravidelného přispívání do sázkařských diskuzí ohledně matched bettingu a arbitrážního sázení na internetu víme, že ženy jsou zde zastoupené častěji než muži. Z výše uvedených důvodů to dává smysl. Matched betting a arbitráže jsou velmi bezpečným způsobem zisku, které vyžaduje analytické myšlení. Sázkaři jsou proto méně náchylní k impulzivním sázkám během live přenosů.
Naopak muži častěji koukají na sportovní přenosy a proto je pravděpodobnější, že do sázení zapojí své emoce.
Závěrečné myšlenky
Z informací výše je zřejmé, že ženy sázejí lépe než muži, alespoň na rekreační úrovni. Ženy dělají lépe tyto věci:
- Začínají s menšími vklady, aby si vyzkoušely strategie
- Efektivně spravují bankroll
- Vyhýbají se honbě za ztrátami
- Investují čas a peníze do analýzy dat
- Využívají možností sázet s malým či žádným rizikem
- Vybírají si výhodné bonusy
- Nesázejí na základě emocí
- Přistupují k sázení jako k investici
To všechno jsou nezbytné základy každého úspěšného sázkaře. Mužům nebrání nic v tom, aby tyto věci začali dělat také!
Zdroj: Pinnacle