Value – svatý grál ziskového sázení

Když vám kamarád řekne, že má v sázení bilanci 3-1, tedy že vyhraje 3 sázky ze 4, znamená to, že je úspěšný? Dosahuje zisku? Jestliže jste na jednu z těchto otázek odpověděli ano, raději se posaďte a čtěte dále, dnes vás toho hodně naučíme.

Co když vám řekneme, že pokud někdo vyjádří své sportovní úspěchy prostřednictvím počtu výher a proher, měli byste automaticky předpokládat, že vůbec neví, co dělá, a nebo se vás cíleně snaží obalamutit? Ne, nejsme blázni. Jenom se nebojte a pokračujte ve čtení.

Pravděpodobně nejdůležitějším faktem, který si sázkaři musí uvědomit, aby v sázení mohli být úspěšní, je, že sportovní sázení NENÍ o sázení na vítěze. Sportovní sázení JE o sázení na kurzy s value. Po tomto úvodu si někteří z vás pravděpodobně pomyslí, že jsme se zbláznili a budou chtít zavřít svůj prohlížeč. Prosíme vás, ještě počkejte!

V následujícím článku vám dáme rady, které prakticky změní váš svět. Pokud budete mít otevřenou hlavu, pravděpodobně vás konečně naučíme sázet se ziskem.

Poznámka: Uvědomte si, že kapitoly jsou seřazeny tak, aby vám problematiku value bettingu vysvětlili popořadě. V každé kapitole tedy předpokládáme, že rozumíte informacím z předchozích kapitol. Proto vám doporučujeme přečíst si tohoto průvodce postupně, od začátku do konce.

Co je to „value“?

Zjednodušeně řečeno, „value“ nebo česky „hodnota“ je, když se vám podaří vsadit za kurz vyšší, než by vzhledem k pravděpodobnosti daného výsledku měl být.

Abychom se vyhnuli nedorozumění, pojďme se podívat na názorný příklad. Řekněme, že budete hledat práci a máte pocit, že vaše schopnosti odpovídají hodinové mzdě 200 korun. Přitom najdete práci, která vám bude trvat asi 5 hodin a za kterou dostanete zaplaceno 1000 korun. Nachází se tam hodnota? Ne, alespoň v tom smyslu, o kterém mluvíme. V takové práci dostanete zaplaceno přesně tolik, na kolik máte podle svého přesvědčení nárok. Nedostanete nic navíc, žádnou přidanou hodnotu.

Ale co se stane, když si najdete práci, ve které vám zaplatí 1000 korun za 4 hodiny práce? Dostanete zaplaceno mnohem víc, než kolik byste vzhledem ke svému očekávání měli. To je ta hodnota navíc. Ve sportovním sázení musíte hledat sázky, za které dostanete zaplaceno více, než byste ve skutečnosti měli.

Než se posuneme dále, musíme probrat koncept známý jako implikovanou pravděpodobnost. I když se tento koncept týká matematiky a pro některé lidi může být trošku náročnější na pochopení, měli byste mu věnovat čas. Jedná se totiž o zásadní krok k tomu, abyste value (hodnotě) porozuměli a naučili se jí najít.

Implikovaná pravděpodobnost

Když sázková kancelář vypíše kurzy, v podstatě vám oznámí, kolik za danou sázku dostanete peněz. A dále vám prozradí procentuální pravděpodobnost dané sázkové příležitosti. Tato procentuální pravděpodobnost se označuje jako implikovanou pravděpodobnost. Sázková kancelář vám tímto způsobem v podstatě říká, jakou pravděpodobnost máte na výhru, respektive jak často (v kolika případech) byste danou sázku měli vyhrát.

Abychom problematiku zjednodušili, budeme se tvářit, jako by sázkovky vypisovaly férové kurzy, tedy kurzy bez marže, respektive bez poplatku sázkové kanceláři.

Podívejme se na příklad. Řekněme, že sázíte na zápas, kde je jeden z týmů oceněn kurzem 4,00. Jestliže tento kurz převedete na implikovaná pravděpodobnost (jak to udělat zjistíte v tomto článku), zjistíte, že odpovídá hodnotě 25%. To znamená, že sázková kancelář si myslí, že daná situace nastane, respektive že danou sázku vyhrajete ve 25% případů, tedy v 1 ze 4 případů. Sázková kancelář si myslí, že jde o spravedlivou cenu. Pokud se sázková kancelář nemýlí, této sázce byste se měli vyhnout. Nevyděláte na ní.

Představte si, že na tento zápas (sázkovou příležitost) vsadíte 100 korun. Pokud vyhrajete, budete mít zisk 300 korun. Jenže pokud má sázková kancelář pravdu a vy danou sázku vyhrajete pouze ve 25% případů (tedy v 1 ze 4 případů) tak o zisku nemůžeme mluvit. Podívejte se, jak váš zisk a ztráta bude vypadat v dlouhodobějším horizontu:

Zápas Výsledek Sázka Zisk / ztráta
Zápas 1 Prohra 100 -100
Zápas 2 Prohra 100 -100
Zápas 3 Prohra 100 -100
Zápas 4 Výhra 100 +300

Váš celkový zisk bude 0 korun. Podle očekávání jste přesně na tom, na čem jste měli být. Ale co by se stalo v případě, že se sázková kancelář mýlí a vy byste měli jinou pravděpodobnost na výhru? Řekněme, že věříte, že pravděpodobnost na výhru ve skutečnosti je 50%. A řekněme, že se v tom nemýlíte. Váš zisk/ztráta bude vypadat takhle:

Zápas Výsledek Sázka Zisk/ztráta
Zápas 1 Prohra 100 -100
Zápas 2 Prohra 100 -100
Zápas 3 Výhra 100 300
Zápas 3 Výhra 100 300

Nyní je váš zisk 400 korun! Sázková kancelář vám vyplácí jako byste měli pouze 25% šanci na výhru, ale vy ve skutečnosti máte 50% šanci na výhru. Uvědomte si, že čím menší jsou šance na výhru, tím více vám sázková kancelář vyplatí. To znamená, že jakmile si sázkovka myslí, že máte jen 25% šanci na výhru, nabídne vám mnohem vyšší výplatu (kurz). Kdyby si sázkovka myslela, že tým má 50% šanci na výhru, nabídne vám mnohem nižší kurz a v případě výhry vyplatí mnohem méně peněz. Nedostali byste tak výhru, jako byste vyhráli tip na outsidera, ale z mnohem nižší částky.

Porovnávání pravděpodobností

Jakmile najdete kurzy (a tedy pravděpodobnosti) vyšší, než byste podle vás měli dostat, narazili jste na value. Vaše předpověď toho s jakou pravděpodobností daná událost nastane je skutečná pravděpodobnost a pravděpodobnost nabízená bookmakerem skrze kurz je implikovaná pravděpodobnost.

Pokud je vaše pravděpodobnost vyšší než implikovaná pravděpodobnost, našli jste hodnotu. Čím vyšší je skutečná pravděpodobnost, tím vyšší hodnotu dostáváte a tím větší radost byste z uzavření takové sázky měli mít. Je naprosto jasné, že dokud budoucnost nezažijete, nemůžete určit přesnou pravděpodobnost události, nicméně můžete se pokusit ji co nejlépe odhadnout.

Jestliže budete sázky, které mají hodnotu, uzavírat dostatečně často (v ideálním případě pokaždé – ovšem v ideálním světě nežijeme a toto není reálné), řekněme častěji než sázky nevýhodné, v dlouhodobém horizontu bude v kladných číslech. Někdy to bude znamenat dokonce i to, že budete sázet na týmy, které do zápasu půjdou jako velcí outsideři (a o kterých si tudíž budete myslet, že pravděpodobně prohrají). I tyto týmy však mají šanci na výhru, a pokud je jejich šance vyšší, než nám říká kurz, tak do toho prostě jděte.

Pojďme si to opět ukázat na příkladu. Řekněme, že jste narazili na zápas, který má obrovského outsidera. Tento outsider je odhodnocený kurzem 5,00. Tým je skutečně velký outsider a vy na první pohled nemůžete říct, že by sázkovka udělala chybu. Sami máte pocit, že tým nejspíš prohraje. Ale když nad tím tak přemýšlíte, zároveň si nemyslíte, že kdyby tyhle týmy odehrály 10 zápasů, pro outsidera by byly všechny proherní. Dojdete k názoru, že kdyby se hrálo 10 zápasů, sázkovou stanovený outsider by ve 4 případech dokázal vyhrát. Tím pádem si myslíte, že pravděpodobnost na výhru tohoto outsidera je 40%.

Teď se vraťme k tomu, co nám kurzem říká sázkovka. A nezapomeňte, že pokud je skutečná pravděpodobnost události vyšší než pravděpodobnost, kterou nám sázkovka udává svými kurzy, našli jsme value. Nejprve kurz 5,00 převedeme na implikovanou pravděpodobnost. Vzoreček pro výpočet implicitní pravděpodobnosti je:

1/desetinný kurz * 100 = pravděpodobnost

Tedy v našem případě 1/5 *100 = 20%

To znamená, že na tuhle příležitost chcete vsadit, protože i když tým většinou prohraje, stále dokáže vyhrát natolik často, aby pokryl náklady na všechny sázky a ještě vám nějaké peníze vyhrál. Pojďme se podívat, jak to bude vypadat v tabulce:

Zápas Výsledek Sázka Zisk/ztráta
Zápas 1 Prohra 100 -100
Zápas 2 Prohra 100 -100
Zápas 3 Prohra 100 -100
Zápas 4 Prohra 100 -100
Zápas 5 Prohra 100 -100
Zápas 6 Prohra 100 -100
Zápas 7 Výhra 100 400
Zápas 8 Výhra 100 400
Zápas 9 Výhra 100 400
Zápas 10 Výhra 100 400

Váš celkový zisk je 1000 korun! Sázíte na tým, o kterém jste si mysleli, že spíš prohraje, a vyšli jste z toho vítězně. V tomto okamžiku byste se měli dostat do bodu „aha!“ a na sportovní sázení začít nahlížet z jiné perspektivy. Nejde o to určit vítěze a poraženého. Jde o uzavírání sázek, které mají hodnotu.

V krátkodobém časovém údobí můžete prohrát, ale v dlouhodobém časovém horizontu na těchto sázkách vyhrajete. Ve výše uvedeném příkladu jste prohráli 6 zápasů za sebou, a přesto jste nakonec dosáhli pěkného zisku. Teď se možná zeptáte, jak to funguje, vždyť zápasy se 10x po sobě nehrají. Odpověď je snadná: Pokud vždy uzavíráte sázky s pozitivní hodnotou, trefíte výhru i přes rozptyl dostatečně často na to, abyste pokryli své výhry a sklidili odměnu.

Jinými slovy řečeno, nemůžete čekat, že cyklus vám vždycky přinese nejprve prohry a pak výhry. Někdy se první dostaví výhra, jindy prohra, ale časem se to vyrovná a vy se dopracujete k hodnotě (a zisku).

Nyní už víte, jak pracovat s value, proto je na čase podívat se na případy, kdy hodnotné kurzy nebudete chtít vsadit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.