F1 2024 | program závodů, pravidla a další zajímavosti

Získejte všechny potřebné informace o sezóně F1 2024 na jednom místě, právě u nás! Pokračujte ve čtení a dozvíte se vše důležité.

Kdy začne sezóna F1 2024?

Začátek sezóny je stanoven na 2. března, kdy se pojede Velká cena Bahrajnu. Předsezónní testy se budou opět konat v Bahrajnu o to od 21. do 23. února 2024.

Piloti a týmy, které nastoupí do sezóny F1 2024

V následující tabulce najdete přehled týmů, výrobců pohonných jednotek, jezdců a jejich závodních čísel. Přehled je aktuální pro sezónu 2023, takže se složení týmů ještě může změnit.

Název týmu Motor Jezdci Čísla jezdců
Oracle Red Bull Racing Honda RBPT Max Verstappen 1
Sergio Pérez 11
Scuderia Ferrari Ferrari Charles Leclerc 16
Carlos Sainz 55
Mercedes-AMG PETRONAS Formula One Team Mercedes George Russell 63
Lewis Hamilton 44
BWT Alpine F1 Team Renault Esteban Ocon 31
Pierre Gasly 10
McLaren Formula 1 Team Mercedes Lando Norris 4
Oscar Piastri 81
Alfa Romeo F1 Team Stake Ferrari Valtteri Bottas 77
Čou Kuan-jü 24
Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team Mercedes Fernando Alonso 14
Lance Stroll 18
MoneyGram Haas F1 Team Ferrari Kevin Magnussen 20
Nico Hülkenberg 27
Scuderia AlphaTauri Honda RBPT Júki Cunoda 22
Daniel Ricciardo 3
Williams Racing Mercedes Alexander Albon 23
Logan Sargeant 2
  • Max Verstappen má s Red Bullem uzavřenou smlouvu až do roku 2028, Sergio Pérez do konce sezóny 2024.
  • Oba dva jezdci Ferrari mají podepsané smlouvy do konce sezóny 2024.
  • George Russell i Lewis Hamilton prodloužili s Mercedesem smlouvy do konce sezóny 2025.
  • Esteban Ocon má v týmu Alpine podepsanou smlouvu do konce roku 2024. Pierre Gasly u francouzské stáje nahradil Fernanda Alonsa. Podepsal víceletý kontrakt.
  • Lando Norris má uzavřenou smlouvu s McLarenem až do konce roku 2025. Oscar Piastri nahradil v týmu Daniela Ricciarda, který po ukončení smlouvy přijal pozici rezervního jezdce v Red Bullu a v půlce sezóny 2023 nahradil Nycka de Vriese u týmu AlphaTauri. Piastri má podepsaný kontrakt do konce sezóny 2026.
  • Valtteri Bottas a Čou Kuan-jü mají podepsané smlouvy s Alfou Romeo do konce sezóny 2024.
  • Sebastian Vettel ukončil kariéru a v týmu Aston Martin ho nahradil Fernando Alonso, který podepsal víceletý kontrakt. Lance Stroll, jehož otec závodní tým vlastní, bude v britské stáji pokračovat.
  • Kevin Magnussen a Nico Hülkenberg prodloužili smlouvy s týmem Haas do konce sezóny 2024.
  • Júki Cunoda má s AlphaTauri uzavřenou smlouvu do konce sezóny 2023. Nycka de Vriese nahradil v půlce sezóny 2023 Daniel Ricciardo, u kterého zatím není jasné, zda bude u stáje pokračovat i v roce 2024.
  • Víceletou smlouvu má s Williamsem podepsanou Alexander Albon. Nicholase Latifiho v týmu nahradil Logan Sargeant, který podepsal roční kontrakt.

Kalendář F1 2024 – program závodů F1 v roce 2024, novinky

V sezóně 2024 uvidíme rekordních 24 závodů. Vrací se Velká cena Číny a rovnou tři závody se pojedou v sobotu. Konkrétně jde o závody v Bahrajnu, Saúdské Arábii a Las Vegas. V případě prvních dvou je důvodem začátek muslimského svátku Ramadán, který v příštím roce začne 10. března. Závod v Bahrajnu se tak pojede v sobotu, aby byla logistika jednodušší a Formule 1 se stihla přesunout do Saúdské Arábie, kde se pojede přesně o týden později. V Las Vegas se bude závodit v sobotu i letos, takže zde se vlastně nic nemění. Velká cena Japonska se z tradičního podzimního termínu přesunula na začátek dubna. Naopak Velká cena Ázerbájdžánu se pojede až v září. V příštím roce se kromě tradiční letní přestávky dočkáme i podzimní měsíční pauzy mezi Singapurem a Austinem.

Celkem v šesti případech bychom měli vidět sprintový víkend, ovšem zatím není jasné, ve kterých destinacích se odlišného formátu dočkáme.

Red Bull Ring prodloužil smlouvu do roku 2030, Hungaroring dokonce až do roku 2032. Skvělé zprávy pro české a slovenské fanoušky.

Kalendář F1 2024 – VC podle pořadí, ve kterém se pojedou

Pořadí Velká cena Okruh Datum závodu
1. Velká cena Bahrajnu Bahrain International Circuit, Sakhir 2. března
2. Velká cena Saúdské Arábie Jeddah Corniche Circuit, Džidda 9. března
3. Velká cena Austrálie Albert Park, Melbourne 24. března
4. Velká cena Japonska Suzuka Circuit, Suzuka 7. dubna
5. Velká cena Číny Shanghai International Circuit, Šanghaj 21. dubna
6. Velká cena Miami Miami International Autodrome, Miami Gardens, Florida 5. května
7. Velká cena Emilia Romagna Autodromo Enzo e Dino Ferrari, Imola 19. května
8. Velká cena Monaka Circuit de Monaco, Monte Carlo 26. května
9. Velká cena Kanady Circuit Gilles Villeneuve, Montréal 9. června
10. Velká cena Španělska Circuit de Catalunya, Barcelona 23. června
11. Velká cena Rakouska Red Bull Ring, Spielberg 30. června
12. Velká cena Velké Británie Silverstone, Silverstone 7. července
13. Velká cena Maďarska Hungaroring, Mogyoród 21. července
14. Velká cena Belgie Circuit de Spa-Francorchamps, Spa 28. července
15. Velká cena Nizozemska Circuit Park Zandvoort, Zandvoort 25. srpna
16. Velká cena Itálie Autodromo Nazionale Monza, Monza 1. září
17. Velká cena Ázerbájdžánu Baku City Circuit, Baku 15. září
18. Velká cena Singapuru Marina Bay, Singapur 22. září
19. Velká cena USA Circuit of the Americas, Austin, Texas 20. října
20. Velká cena Mexika Autódromo Hermanos Rodríguez, Ciudad de México 27. října
21. Velká cena Brazílie Autódromo José Carlos Pace, São Paulo 3. listopadu
22. Velká cena Las Vegas Las Vegas Street Circuit, Las Vegas, Nevada 23. listopadu
23. Velká cena Kataru Losail International Circuit, Lusail 1. prosince
24. Velká cena Abú Dhabí Yas Marina Circuit, Abú Dhabí 8. prosince

Formát tradičních víkendů

Jak vypadá tradiční závodní víkend Formule 1? V pátek jsou na programu dva volné tréninky. Týmy využívají tréninky k testování novinek, nastavování auta pro kvalifikaci a závod a také k vyzkoušení samotné tratě a pneumatik.

V sobotu se jede poslední volný trénink. Všechny tréninky trvají 60 minut. Třetí trénink je důležitý pro přípravu na pozdější kvalifikaci.

Kvalifikace

Sobotní kvalifikace se skládá ze tří částí. V první části (Q1) se všech dvacet pilotů pokouší zajet co nejrychlejší kolo. Pět pilotů, kteří zajedou nejpomalejší čas, nepostupuje do druhé části a na startovní rošt se seřadí podle svých nejrychlejších kol z první části. Q1 trvá 18 minut.

Ve druhé části kvalifikace (Q2) už proti sobě soupeří pouze 15 pilotů, kteří se opět snaží zajet co nejrychlejší čas. Pět nejpomalejších nepostupuje do třetí části a jejich pořadí na startu určí jejich nejlepší kvalifikační pokusy z druhé části. Q2 trvá 15 minut.

Třetí část kvalifikace (Q3) je tou nejdůležitější. Pilot s nejrychlejším časem v této části získá pole posititon a do závodu odstartuje z prvního místa. Deset pilotů má možnost bojovat o pole position. Na startu závodu se těchto deset závodníků seřadí podle svých nejrychlejších kol ve třetí části. Q3 trvá 12 minut.

Závod

V neděli je na programu samotný závod. Jezdci se na startovním roštu seřadí podle výsledků sobotní kvalifikace a soupeří spolu na trati po stanovený počet kol. Důležitými aspekty závodění jsou předjíždění, zastávky v boxech, strategie a práce s pneumatikami.

Každý pilot musí absolvovat alespoň jednu zastávku v boxech, aby v průběhu závodu nasadil minimálně dvě různé směsi pneumatik. Ve Formuli 1 existuje pět různých typů pneumatik. Měkké pneumatiky (soft) jsou označeny červenou barvou, střední pneumatiky (medium) jsou označeny žlutou barvou a tvrdé pneumatiky (hard) jsou označeny bílou barvou.

Měkké pneumatiky poskytují jezdci nejlepší přilnavost, ale mají nejmenší životnost. Tvrdé pneumatiky poskytují menší přilnavost, ale vydrží nejdéle. Střední pneumatiky jsou takovým zlatým středem. Tyto typy pneumatik jsou určeny pro suchou trať. Jezdec musí nasadit minimálně dva různé typy pneumatik v průběhu závodu.

Poslední dva typy pneumatik jsou určeny do deštivých podmínek. Pneumatiky do přechodných podmínek (intermediate) jsou označeny zelenou barvu a na rozdíl od výše zmíněných typů jsou vybaveny drážkami kvůli odvádění vody. Pneumatiky do suchých podmínek mají povrch hladký. Posledním typem jsou pneumatiky do těžkého deště (full wet), které mají ještě hlubší drážky a nejvíce se podobají pneumatikám pro běžná auta. V deštivých podmínkách nemusí piloti absolvovat zastávku v boxech.

První tři jezdci se po dokončení závodu účastní pódiového ceremoniálu a obdrží trofeje. Největší trofej dostává vítězný jezdec a také zástupce vítězného týmu.

V závodě boduje prvních deset pilotů, a to následujícím způsobem:

Vítěz – 25 bodů

2. místo – 18 bodů

3. místo – 15 bodů

4. místo – 12 bodů

5. místo – 10 bodů

6. místo – 8 bodů

7. místo – 6 bodů

8. místo – 4 body

9. místo – 2 body

10. místo – 1 bod

Pokud pilot zajede nejrychlejší kolo závodu a zároveň se umístí v první desítce, obdrží jeden bonusový bod.

Takto vypadá většina závodních víkendů ve Formuli 1. V některých případech má však víkend odlišný formát. Na ten se podíváme níže.

Formát sprintových víkendů

V pátek se jede jeden volný trénink a následně tradiční kvalifikace, která určí pořadí pro nedělní závod.

V sobotu je pak na programu tzv. sprintový rozstřel (sprint shootout) a samotný sprint. Rozstřel je upravený formát tradiční kvalifikace. Skládá se ze tří částí, přičemž první a druhou musí jezdec odjet na nové směsi středních pneumatik (jedna sada na každou část), ve třetí části musí nasadit jednu sadu měkkých pneumatik. Tato sada může být jak nová, tak již použitá. Je tomu tak z toho důvodu, aby nenastala situace, kdy se jezdec nemůže zúčastnit třetí části rozstřelu, jelikož nemá k dispozici žádnou novou sadu měkkých pneumatik. Rozstřel je kratší než běžná kvalifikace. Jednotlivé části mají 12, 10 a 8 minut. Rozstřel určí pořadí pro odpolední sprint. Ten se již tradičně pojede na 100 km a body získá prvních osm pilotů. Vítěz si připíše osm bodů, druhý jezdec sedm atd.

V neděli se jede samotná velká cena, do které budou piloti startovat podle pořadí z páteční kvalifikace.

Nový název stáje AlphaTauri

Stáj AlphaTauri dostane od příští sezóny nový název a prohloubí se její spolupráce s Red Bullem. Tým bude odebírat od rudých býků všechny díly, které podle pravidel může.

Jak sledovat F1 2024?

Pokud chcete sledovat závodní víkendy Formule 1 s kvalitním českým a slovenským komentářem, najdete je na placených stanicích Sport 1 a Sport 2. Na těchto kanálech můžete sledovat celé závodní víkendy – tréninky, kvalifikaci a samotný závod. Vše s kvalitním českým a slovenským komentářem. Bonusem je obsáhlé předzávodní studio, které se věnuje rozboru zajímavých informací před startem závodu. K těmto placeným kanálům se můžete dostat hned několika způsoby.

Od léta 2021 se kanály Sport 1 a Sport 2 nenachází v nabídce O2 TV. Naleznete je však v nabídce těchto televizí: Telly, Skylink, Kuki, freeSAT, T-Mobile TV a Vodafone TV.

Pokud pro vás není problém absence českého komentáře, můžete závodní víkendy Formule 1 sledovat přes F1 TV. Roční předplatné F1 TV Pro za 49.99 € nabízí sledování kompletních závodních víkendů, archiv závodů či různé show o Formuli 1. F1 TV Pro je možné předplácet i měsíčně za 5.99 €.

Formuli 1 lze sledovat i více způsoby. Přesné informace o tom, jak sledovat závody Formule 1 v roce 2024 najdete v našem návodu.

Pakliže se na F1 chystáte sázet, doporučujeme vám přečíst si naši příručku. Najdete v ní více než 9 zásadních rad, které vám pomohou uzavřít výherní sázku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.