Jak sázet na MMA? Naučíme tě vyhrávat!

V posledních letech nenajdete žádný jiný sport, který by vyrostl tak rychle jako MMA. Pro nové fanoušky tedy může být velice těžké pochopit, jak vlastně celý tento kolotoč funguje. Jestliže chcete mít kompletní přehled o tomto brutálním a krásném sportu, přečtěte si tento článek. Poradíme vám v něm, jak sázet na MMA a dáme vám všechny teoretické znalosti, které budete k úspěšnému sázení potřebovat.

Pro jednoduchost jsme článek rozdělili do pěti základních bloků. V každém z nich naleznete dostatek informací z následujících oblastí:

  • Slovník pojmů
  • Na co můžete sázet?
  • Bojová umění a bojové styly
  • Tipy, jak sázet na MMA
  • Kde čerpat informace?

Slovník pojmů

Abyste měli dostatečně dobrou představu o tom, jak sázet na MMA, potřebujete se vyznat i v termínech. V následujících řádcích jsme pro vás připravili shrnutí základních technik a pojmů, které během zápasů uvidíte a od komentátorů také uslyšíte nejčastěji.

Submise (submission)

Submisí se označuje stav, po které je zápas je ukončen. Zpravidla jde o ukončení na škrcení, ukončení gilotinou nebo na Rear Naked Choke (výrazy vysvětlujeme níže).

Armbar

Jedná se o formu submise, při které útočník zachytí soupeřův biceps, většinou s pomocí stehen nebo kolen. V tomto postavení se pak snaží ruku zapáčit a donutit obránce, aby zápas odklepal. Dobří bojovníci se do této pozice dokáží dostat během několika sekund a díky tomu zvrátit celý zápas ve svůj prospěch. Naprosto dokonalou ukázku Armbar, navíc ve zpomalené rychlosti, najdete v následujícím videu:

Choke (škrcení)

Další z forem submise. Cílem útočníka je při tomto chvatu zastavit přívod krve do mozku. Rozhodčí v oktagonu nebo ringu ale většinou pozná, že se obránce k tomuto stavu blíží a zápas předčasně ukončí. Způsobů škrcení je přitom celá řada – například gilotina (guillotine choke) nebo Rear Naked Choke.

Gilotina (guillotine choke)

Podkategorie škrcení, během které se útočník snaží obránce předčasně ukončit. U škrcení tímto způsobem je typické, že oba zápasníci stojí naproti sobě. Škrcený přitom může být v mountu nebo kontrolovat soupeře jiným způsobem. Útočník během této techniky jednou rukou obejme soupeřův krk a druhou vytvoří páku. Tímto způsobem vznikne neprostupná kravata, která ve většině případů vyústí v předčasné ukončení zápasu. Na následujícím videu můžete shlédnout nejlepší guillotine choke ukončení v UFC:

Rear Naked Choke

Další forma škrcení. V tomto případě ale útočník kontroluje svého soupeře zezadu. K Rear Naked Choke dochází především v případě, kdy zápasník „ukáže svému soupeři záda“. Ten si ho následně zachytí jednou rukou za krk a druhou zapáčí, aby mohl při tomto chvatu vyvinou mnohem větší sílu. Nejlepší Rear Naked Choke ve stoje můžete shlédnout na videu níže:

Back Control

Jde o jednu ze tří základních forem kontrolních pozic. Back Control znamená, že jeden ze zápasníků je ke svému soupeři otočen zády a druhý ho kontroluje, přičemž je k němu otočený hrudníkem napřed. Tento způsob kontroly otevírá celou řadu možností pro bojovníka, který svého soupeře kontroluje. Jednou z nejúčinnějších může být například výše zmiňovaný Rear Naked Choke.

Side Control

Další ze základních kontrolních pozic. Při tomto typu kontroly útočník přitlačí svůj hrudník na hrudník svého soupeře, zatímco jsou jeho kolena pevně ukotvena na zemi stranou od obránce. Side Control v mnoha případech ještě nevede k ukončení, jedná se ale o dobrou pozici, ze které je možné přejít do Back Controlu nebou Mountu.

Mount

Do Mountu se útočník dostane v případě, že se mu podaří čelně přisednout svého soupeře. Jedná se o velice nepříjemnou pozici, která se většinou velice těžko brání. Zkušení útočníci ji mohou přetavit až v ukončení na TKO nebo v submisi.

Guard

Jedná se o defenzivní pozici, při které se zápasník snaží kontrolovat svého soupeře, zatímco sám leží na zádech. Guard přitom může být celý/uzavřený (Full/Closed Guard – obě nohy překřížené přes soupeře), otevřený (Opened Guard) nebo poloviční (Half Guard).

Ground and Pound

Při této technice se útočník snaží svého soupeře dostat na zem (zpravidla takedownem) a následně ho rozbíjet na zemi standardními údery, kladivy nebo lokty. Útočník přitom může být v plném mountu, v guardu nebo half-guardu. Následuje ukázka nejlepších ground and pound ukončení:

Clinch

Do klinče se zápasník dostane, jestliže jej útočník dokáže uchopit za krk nebo za jinou část těla (zpravidla ruce nebo pas). Existuje také termín Clich-fighting. Ten představuje údery nebo kopy právě v klinči.

Další terminologie

  • Jab – přímý úder přední rukou
  • Cross – přímý úder zadní rukou
  • Hook – hák, obloukový úder – většinou vedený z přední rukou
  • Low Kick – obloukový kop do stehna
  • Round Kick – obloukový kop do pasu
  • High Kick – obloukový kop do hlavy
  • Side Kick – kop ze strany na nohu nebo do pasu
  • Front Kick – čelní kop do břicha nebo do hlavy
  • Sprawl – odskočení oběma nohama od soupeře a položení se na něj. Jde o obranu proti takedownu

Na co můžete sázet?

Na co můžete sázet? To, na co můžete sázet, závisí pouze na vybrané sázkové kanceláři. U velkých sportovních událostí a turnajů jako je Oktagon MMA nebo UFC, ale zpravidla naleznete celou řadu sázkových příležitostí. Základní příležitostí je sázka na vítěze zápasu. Po rozkliknutí vybraného zápasu se vám ovšem otevře zcela nový svět. Často i s lákavějšími kurzy. Nejlepší nabídku MMA kurzů mají sázkové kanceláře Tipsport a Chance.

Sázení na remízu

Zřejmě nejzajímavější příležitostí je sázka na to, že zápas skončí remízou nebo technickou remízou. To by znamenalo, že by se rozhodčí nemohli dohodnout na vítězi zápasu a zápas by tak skončil stejným bodovým ziskem obou bojovníků. A i když je vyrovnaných zápasů i kontroverzních rozhodnutích poměrně dost, k remíze dochází jen zřídka. Tomu odpovídá i kurz, který se zpravidla točí kolem 50.

S šikovnou sázkovou strategií a sázením na remízy ovšem můžete dobře vydělat. Máte totiž 49 pokusů. Když vám vyjde alespoň jedna ze sázek, budete v zisku. Šance na výhru je sice minimální, ale jak ukazují statistiky z UFC, není to nic nemožného. Více než 43 % zápasů od roku 1993 do roku 2019 totiž museli rozhodnout až bodoví rozhodčí.

Sázení na KO/TKO

KO nebo TKO (technické KO) není kurzově tak zajímavé, nicméně jeho pravděpodobnost je mnohem vyšší než u remízy. Pokud se vrátíme k již zmiňovaným datům z UFC, tak předčasné ukončení jsme mezi lety 1993 a 2019 mohli vidět v průměru v každém 1,8 zápase. To znamená, že budete mít zhruba 55% šanci, že vaše sázka vyjde. Celkově bylo tímto způsobem za stejné období ukončeno 33,9 % všech zápasů.

Jestliže se rozhodnete sázet na tuto možnost, je dobré si nejprve projít bojové styly zápasníků. Při střetu dvou bojovníků bojujících na zemi sice bude kurz velice lákavý, šance na KO nebo TKO tu ale bude nízká. Vyšší pravděpodobnost je spíše u postojářů (box, kickbox, karate, thajský box…).

jak-sazet-na-mma-ko
O nejrychlejší KO v historii UFC se postaral Jorge Masvidal v červenci 2019. K „vypnutí“ soupeře mu stačilo 5 sekund.

Sázení na submisi (submission)

Zatímco KO/TKO se vyplatí sázet především u postojářů, submisi nejčastěji uvidíte u zemařů (wrestling, judo, brazilské jiu jitsu…). Jedná se o ukončení, kdy jeden z bojovníků zápas odklepe. Zpravidla se tak stává po škrcení nebo páce na ruku (armbar). Submise přitom patří mezi velice častá ukončení. V UFC takto končí více než 20 % všech zápasů.

Sázka na počet zahájených kol

Tento typ sázky je velice těžké předpovědět. Sázkové kanceláře navíc často vypisují velice nízký kurz i u tipů na to, že zápas dojde až do posledního kola. V některých soubojích se dostanete na zajímavé kurzy kolem 2 a více, jedná se ale zpravidla o souboje jasného favorita s outsiderem. Podobně jsou na tom i titulové zápasy na pět kol.

Další možností jsou přesné sázky na vítězství – tedy kdo vyhraje a v jakém kole. Stejně jako u remízy jde o příležitost s lákavým kurzem, který se mnohdy pohybuje i kolem 5 – 10. Pokud ale chcete zvýšit svůj zisk, tuto možnost u většiny zápasů raději vynechte.

Sázení na to, že zápas skončí na body

Statistiky z UFC ukazují, že více než 43 % zápasů končí tímto způsobem. To znamená, že pokud si na podobnou příležitost vsadíte, budete mít vysokou pravděpodobnost výhry. Toho si samozřejmě všimli i

bookmakeři. Při sázce na to, že zápas bude ukončen na body nebo technickým rozhodnutím, se tedy připravte na nižší kurz.

Vyhrát tuto sázku přitom můžete dvěma způsoby. Stačí, aby žádný z bojovníků zápas neukončil před limitem. Tiket bude zelený i v případě, že zápas skončí dříve (například vinou zranění) a o výsledku budou muset rozhodnout bodoví rozhodčí.

Bojová umění a bojové styly

Jestliže vás zajímá, jak sázet na MMA a vyhrávat, musíte poznat a pochopit také bojové styly. Právě ty vás totiž mohou nasměrovat ke správnému rozhodnutí a k zelenému tiketu. V následujících řádcích vám tedy ukážeme, jaká bojová umění a bojové styly jsou u profesionálních MMA bojovníků nejoblíbenější a jak vlastně fungují.

🥊Wrestling

Většina sportovních fanoušků si pod tímto pojmem představí americké divadlo v podobě WWE. Nenechte se ale zmást. Wrestling je totiž regulérní bojový styl, který je možné použít k úspěšnému zápasení v oktagonu i proti kvalitním MMA bojovníkům.

Základem tohoto bojového stylu je především zahákování soupeře, bojování v klinči a takedowny. Váha je při tomto stylu boje velice důležitá, protože ji zápasník může využít jako účinnou páku a pomocníka v souboji. Wrestling je tedy především o hrubé síle, ale také perfektně zvládnutých technikách.

Známí MMA bojovníci

V českém rybníčku se svým wrestlingem proslavil Karlos Vémola. Ze světových zápasníků můžeme jmenovat například Khabiba Nurmagomedova, který tento bojový styl taktéž velice rád praktikoval. Mezi známé tváře wrestlingu patří také Jon Jones, který má krom pásu v UFC za sebou i amatérskou wrestlingovou kariéru z juniorských let.

karlos-vemola-wrestling
Karlos Vémola nejraději bojuje na zemi.

🥊Brazilské jiu-jitsu

BJJ dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější bojová umění nejen v UFC. Podle dostupných statistik má tento bojový styl společně s wrestlingem nejvíce zápasníků, kteří aktuálně zápasí v UFC. A to i přesto, že se od wrestlingu brazilské jiu-jitsu výrazně odlišuje.

U tohoto bojového stylu totiž ani tak nezáleží na tom, kolik má zápasník svalů. Nejdůležitější je obratnost a mistrovsky zvládnuté techniky. K výhře nad soupeřem totiž zápasníkům dopomáhá páčení, úchopy a škrcení. Podobně jako u wrestlingu se souboj odehrává zpravidla na zemi.

Známí MMA bojovníci

Mezi nejznámější bojovníky vyznávající styl brazilského jiu-jistsu dlouhodobě patřil Anderson Silva – nejdéle vládnoucí šampion střední váhy v UFC. Další legendou je i Royce Gracie, který ovládl UFC v 90. letech. V dnešní době je za jednoho z nejlepších BJJ zápasníků považován Brian Ortega.

🥊Box

Pouze box už v moderním MMA k výhře nestačí. V dnešní době totiž ti nejlepší bojovníci ovládají nejen postoj, ale také boj na zemi. Jestliže je ale zápasník komplexní a vyniká v boxu, může mu to v konečném součtu přinést vítězství. Především na začátku kola, kdy oba bojovníci ještě stojí, může box rozhodnout.

Boxeři se spoléhají pouze na své ruce a čtveřici základních úderů – tzv. jab – rychlý a přímý úder, hák vedený zpravidla přední rukou, obloukový úder (cross) a zvedák (uppercut). Výborní boxeři mohou několika údery na hlavu nebo do oblasti jater zcela změnit ráz zápasu, případně zvítězit předčasným ukončením.

Známí MMA bojovníci

Mezi nejznámější MMA zápasníky vyznávající box patří především Jorge Masvidal. Boxu se neštítí ani bratři Diazové (Nick a Nate), nebo nejznámější MMA bojovník všech dob – Connor McGregor. Zřejmě nejznámějším bijcem na české scéně, jehož tvrdé údery jsou doslova pověstné, je Viktor Pešta.

connor-mcgregor-box
UFC legenda Connor McGregor se specializuje na box.

🥊Thajský box

Thajský box patří mezi nejtvrdší bojové sporty na světě. Jsou v něm totiž povoleny údery lokty i koleny. V podstatě se ale jedná o tvrdší obdobu kickboxu. Zápasníci tedy mohou v boji využívat nejen pěsti, ale také dobře mířené kopy. V MMA se tento styl obzvlášť hodí. Kromě výše zmiňovaných technik se totiž často používá i boj v klinči.

V tradičním thajském boxu se bojuje na pět kol po třech minutách. Zápas zpravidla vrcholí ve 3. a 4. kole, kdy už mají oba protivníci načtený styl svého soupeře. Pokud je převaha jednoho z bojovníků jasná, páté kolo zpravidla probíhá v klidnějším tempu.

Známí MMA bojovníci

Mezi nejznámější představitele tohoto bojového stylu patří Donald Cerrone. Svoje umění thajského boxu v oktagonu předváděl i výše zmiňovaný mistr brazilského jiu-jitsu Anderson Silva. Velice známá pro svoje schopnosti v thajském boxu je také kyrgyzstánsko-peruánská bojovnice Valentina Shevchenko. Patrik Kincl zase bude známý českým fanouškům MMA.

🥊Kickbox

Thajský box, box a kickbox. To je trojice bojových umění, která dlouhodobě produkuje velké množství kvalitních bojovníků pro UFC. A i když je u kickboxu zakázaný boj na zemi, i přesto dává zápasníkům kvalitní základy pro budoucí úspěch v MMA.

Bojovníci mohou využívat jak ruce, tak nohy. Kickboxové styly se pak liší zpravidla v tvrdosti a povolených úderech. V evropské formě kickboxu jsou povoleny kopy pod pás, v indickém zase mohou zápasníci využívat i lokty, kolena i čelo. Podmnožinou kickboxu je i výše zmiňovaný thajský box, který dává oproti klasickému kickboxu velký důraz na údery koleny a lokty.

Známí MMA bojovníci

Zřejmě nejznámějším bojovníkem, který mistrně zvládá kickbox, je dosud neporažený šampion střední váhy v UFC Israel Adesanya. Mezi legendy tohoto sportu patří i dlouholetý zápasník UFC a Rizinu Mirko Filipović nebo legendární zápasník Bas Rutten.

🥊Karate

Karate můžeme zařadit mezi tradiční japonská bojová umění. To v minulosti sloužilo především k účinné sebeobraně. Při správném tréninku umí studenti naplno využít možnosti svého těla. Dobré načasování a umístění úderu či použití vhodné techniky pak vedete k poměrně snadnému zneškodnění soupeře. Tento popis zní sice hezky, ale v MMA tak úplně neplatí. Málokdy se totiž někomu podaří snadno a rychle někoho ukončit.

V MMA tak karate přijde vhod spíše jako doplněk k obraně soupeřových úderů. Dá se využít i jako dobrý protiútok a způsob, jak protivníka dostat na zem. Podobně jako u brazilského jiu-jitsu ani tak nezáleží na hrubé síle, ale spíše na strategii, načasování a využívání volného místa.

Známí MMA bojovníci

Karate v UFC proslavil především Lyoto Machida. Ten v organizaci předvádí svoje umění už od roku 2007. Doslova legendou tohoto sportu je také Chuck Liddell. Stále aktivním zápasníkem, který rád během boje použije i karate, je Robert Whittaker.

🥊Judo

Judo vzniklo v Japonsku především jako způsob, kterým bojovníci usměrňovali svoji fyzickou a mentální energii. Později se tento sport dostal i na olympiádu. A díky celé řadě prvků, které se dají využít i v MMA, se stal oblíbený nejen mezi UFC zápasníky.

Judo je velice podobné wrestlingu, oproti němu je ale více orientované na zahákování soupeře. V MMA se hodí především k takedownům a kontrole soupeře nejen na zemi, ale také v postoji. Obecně se ale dá říct, že se jedná jen o dobrý doplněk k dalším bojovým sportům. Jen s judem se profesionální MMA zápas vyhrát nedá.

Známí MMA bojovníci

V nejlepší MMA organizaci UFC dlouho předváděl svůj um Hector Lombard nebo Karo Parisyan. Mezi nejznámější zápasnice se ale zařadila Ronda Rouseyová. Ta sice svůj bojový styl postupem času upravila, na judo ale nikdy nezanevřela. Vždyť vyhrála i bronz na olympijských hrách a mezi lety 2012 až 2015 i díky jejímu umění juda držela mistrovský pás UFC v bantamové váze.

Bojové styly v MMA

Výše zmiňovaná bojová umění je potřeba spojit do jednoho účinného bojového stylu. V MMA se tak často setkáte s pojmy jako je postojář nebo zemař. V této části vám všechno potřebné vysvětlíme.

  • Stand Up Fighting (postoj) – jde o souboj v postoji. Bojovníci vyznávající tento styl boje využívají různé techniky kopů a úderů. Mnohdy mix různých bojových umění, ale také mistrovsky zvládnuté techniky jednotlivých bojových umění.
  • Clinch Fighting (klinč) – jde o boj na velmi krátkou vzdálenost. Zápasníci se vzájemně dotýkají a rozdávají rány lokty, pěstmi nebo koleny. V klinči je možné využít především znalosti z řecko-římského zápasu, juda nebo thajského boxu.
  • Ground Fighting (zem) – souboj na zemi. Ten si budou užívat především wrestleři nebo mistři brazilského jiu-jitsu. Na zemi vítězí především ten, kdo dokáže soupeře lépe utáhnout, zkontrolovat a rozdat přesnější a tvrdší údery.

Tipy, jak sázet na MMA

To, že byste si měli o každém bojovníkovi zjistit co nejvíce informací, je základ. V této části se tedy vyhneme klasickým klišé a ukážeme vám několik neotřelých tipů, jak sázet na MMA a vyhrávat.

👉Nesázejte jen na favority!

Vsadit na favorita je jasná záležitost. Tedy alespoň pro špatně informované sázející a širokou veřejnost, podle které se kurzy často utvářejí. Určitě jste si všimli, že bookmakeři čas od času kurzy upraví. Na vině jsou nejen nové poznatky, ale také objem sázek na daného zápasníka. A věřte tomu, že sázkové kanceláře to mají dobře propočítané.

Ani favorit totiž nevyhraje všechny zápasy své kariéry. A pokud by se mu podařilo prohrát byť jen jeden zápas z pěti, stále můžete být v mínusu. Zářným příkladem na české scéně je Karlos Vémola. Kurzy na jeho výhru se zpravidla pohybují kolem 1,1 – 1,3. Pokud na něj v posledních dvou letech sázíte, znamená to, že jste kvůli jedné porážce v mínusu.

Zajímavou potravou pro sázkaře často bývají zápasy veteránů proti nováčkům. Především s nováčky, kteří jsou draví a mají delší šňůru vítězství proti horším bojovníkům z UFC nebo jiných organizací. Sázka na protřelého veterána s dobrým kurzem se často vyplatí mnohem víc než tiket s nováčkem, který zatím všechny své soupeře ukončil v prvním kole.

Neriskujte svoje peníze jen kvůli tomu, že si ostatní myslí něco jiného. Vyberte si vhodný zápas a vsaďte na outsidera. Vždyť i statistiky z posledních let říkají, že kurzový favorit neznamená jasné vítězství a zelený tiket. Kurz na outsidera pohybující se kolem 2 je při informovaném rozhodnutí mnohem lepší investicí než sázka na favorita, kde můžete spíš ztratit.

👉Statistiky jsou vám k ničemu

Málokdo ví, jak sázet na MMA a dostat se při tom na dlouhodobý profit. Neví to ani drtivá většina guru sázkařů, kteří nabízejí svoje tipy za peníze. Jen na českém internetu takových služeb naleznete desítky. Málokterá vám přitom nabídne spolehlivé informace a dobré analýzy.

To samé platí i o uživatelských analýzách v sázkových kancelářích, které to umožňují. Drtivá většina z nich sází jen na základě statistik, už vůbec se ale nezmiňují o dalších důležitých aspektech. V MMA jde například o délku paží a jejich rozsah nebo pohyb hlavou. Dosah rukou přitom může být v některých zápasech rozhodující, protože si tak zápasník udrží svého soupeře daleko od těla a zároveň může rozdávat tvrdé granáty takřka bez rizika.

Před každou sázkou si tedy místo čtení uživatelských a „odborných“ analýz zjistěte tyto věci:

  • Rozsah paží bojovníka.
  • Umí bojovník kvalitně hýbat hlavou?
  • Umí zápasník bránit leg kicky? Pokud ne, tak na někoho takového nikdy nesázejte v případě, že jde proti bojovníkovi, co na kopy spoléhá nebo jen umí dobře kopnout.
  • Jak si vedl proti zápasníkům s podobným stylem?
  • S jakými bojovníky zápasník trénuje? Jedná se o druhořadá jména, nebo o bojovníky světové špičky? V MMA více než kde jinde platí staré pořekadlo: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

👉Zranění může ovlivnit zápas

Příprava na zápas bývá mnohdy velice tvrdá. Rozhodně tedy nevěřte tomu, když se vám někdo snaží namluvit, že ten a ten bojovník je naprosto v pořádku. Většina zápasníků totiž jde do boje s větším nebo menším zraněním. Důležité je proto zjistit, kdo je zdravotně relativně v pořádku a u koho vyvstávají jisté pochybnosti.

U této položky nemá sledování sociálních sítí příliš velký smysl. Můžete tu sice získat zajímavé informace, nikdo ale naplno nepřizná, jak na tom je po zdravotní stránce. Rozhodně tedy není od věci sledovat vážení. Během něho můžete poznat, jestli měl bojovník nějaké problémy v přípravě nebo během shazovaní do určené váhové kategorie.

Jestliže se zápasníkovi nepodaří shodit do smluvené váhy, případně vypadá malátně nebo jinak nezdravě, může vám to poskytnout cenné informace při rozhodování o vaší sázce. S rozhodnutím ale příliš neotálejte. Je totiž více než pravděpodobné, že vás předběhnou bookmakeři a kurzy na základě vážení a staredownu upraví.

👉Staredowny jsou důležité

Od veřejného oznámení data až k samotnému zápasu je to dlouhá doba. Už během ní si řada bojovníků může získat převahu s pomocí trashtalku. A ač většina zápasníků tvrdí, že je trashtalk neovlivňuje, v některých případech to není pravda. Pokud je bojovník zároveň mistrem řeči a dokáže se svému soupeři dostat do hlavy, pak má půlku zápasu vybojovanou. Jak ale poznat, že se zápasníkem není něco v pořádku?

Pozorným fanouškům a pozorovatelům může výrazně pomoci staredown. A to nejen ten po veřejném vážení, ale především předzápasový. Před každým soubojem se totiž oba bojovníci sejdou ve středu oktagonu, aby si naposledy vyjádřili respekt a poslechli poslední příkazy rozhodčího. A právě během tohoto staredownu se dá leccos vypozorovat.

staredown-vemola-vs-vegh
Podle odborníků Vémola Zápas století prohrál už ve staredownu.

Sledujte především oči a celkovou řeč těla. Chová se bojovník jinak, než v předchozích zápasech? Snaží se něco skrývat? Pak má nejspíše pochyby a je nervózní. A to může rozhodnout o osudu zápasu ve prospěch jeho soupeře. Naučíte-li se tedy správně pozorovat všechny zápasníky, tikety se začnou zelenat ještě více.

👉Shazování váhy může udělat rozdíl

MMA je specifické v mnoha ohledech, mimo jiné i v tom, že zápasníci těsně před zápasem musejí splnit daný váhový limit. Vážení probíhá typicky den před zápasem (ráno) a pro některé zápasníky se může jednat o dvousečnou zbraň. Zápasníci výrazně převyšující váhový limit se kvůli splnění limitu mohou hodně trápit.

Někteří zápasníci si najímají výživové poradce, na řadu však přicházejí i drastičtější metody jako je dehydratace v horké lázni nebo sauně. Tyto postupy mohou výrazně narušit tréninkový proces a neblaze se podepsat na zápasníkově výkonu. Od té doby, co byla zakázána nitrožilní rehydratace, se tento problém výrazně prohlubuje. Zápasníci se občas nedokážou dostat do původního stavu, chybí jim potřebná kondice i rychlost reflexů. Výrazný favorit se tak rázem stává outsiderem.

Stejně tak ovšem může dojít i opačným případům. Zápasník výrazně převyšující váhový limit se dokáže dát rychle do kondice a v den zápasu může mít o deset kilo více, nežli při vážení. Výrazná váhová převaha pak může znamenat velkou výhodu. Pozorujte proto zápasníky při vážení a pokuste se identifikovat viditelně vyčerpané zápasníky stejně jako zápasníky, kteří hodně shodili, ale zdají se v pohodě.

👉Velikost klece

Pomineme-li zápasení v klasickém ringu, které je k vidění hlavně v nižších divizích, v současné chvíli se v MMA využívají dvě velikosti klecí. Menší klec má 48 m² a větší klec potom 69 m². V menší kleci mohou mít výhodu spíše větší zápasníci s pořádnou pumelicí, ale horším kardiem. Naopak ve větší kleci dostávají prostor pohyblivější zápasníci, kteří mají trpělivost svého soupeře „oťukávat“ a tancovat kolem něj do chvíle, kdy konečně dostanou lepší příležitost.

Obecně se pak dá říci, že v menší kleci je k vidění větší počet knockoutů, zatímco ve větší kleci je větší šance, že zápas se dostane až k rozhodnutí na body. Velmi zajímavý článek na toto téma najdete na našem spřáteleném webu.

👉Zápasy hlavní karty vs prelims

Protože zápasy z hlavní karty se hrají na pět kol a prelims zápasy pouze na tři kola, může se u těchto zápasů měnit strategie, s níž jdou zápasníci do klece. Pětizápasové zápasy samozřejmě mohou nahrávat zápasníkům s větší výdrží, zvlášť pokud se tento zápas odehrává ve velkém ringu (viz. bod výše). Do prelims zápasů se bojovníci mohou vrhat více po hlavě, ale samozřejmě není to pravidlem. Před zápasem je proto třeba zjistit, na kolik kol se bude bojovat a potom tuto skutečnost zvážit s ohledem na jednotlivé zápasníky a jejich styl boje.

Jak sázet na MMA – kde čerpat informace?

Jestliže jste článek dočetli až sem, měli byste mít už teď představu o tom, jak sázet na MMA a vyhrávat. Abyste ale mohli učinit dobré rozhodnutí, budete potřebovat kvalitní informace. A v následujících řádcích vám ukážeme zdroje, ze kterých je můžete čerpat.

Sherdog.com

Sherdog je web, na kterém naleznete novinky a výsledky nejen UFC zápasů. Ty v dnešní době nabízí každý sportovní web, proč byste tedy měli chodit sem? Nejde ani tak o novinky a výsledky. Důležité jsou profily hráčů, které tento web udržuje v chodu. Pokud si chcete proklepnout nějakého zápasníka nebo zjistit, jak sázet na MMA turnaje, lepší místo nenajdete.

Na Sherdogu naleznete vše, co potřebujete. Váhu, věk, výšku i výsledky a nadcházející zápasy bojovníka. V databázi naleznete veškeré profesionální zápasníky MMA. Připravte se ale na to, že u některých bude chybět část informací. Pokud je ale nenajdete na Sherdogu, pak je zřejmě nenajdete ani nikde jinde.

Fight Matrix

Každá organizace má své vlastní hodnocení a žebříčky, všichni ale respektují Fight Matrix. Jedná se totiž o komplexní portál, který nabízí hodnocení a žebříček všech profesionálních zápasníků smíšených bojových umění.

Jestliže tedy nevíte, jak sázet na MMA zápas a potřebujete alespoň základní informace, zamiřte sem. Na webu vyhledejte bojovníka a podívejte se, na jakém místě se aktuálně nachází. Umístění ve světovém žebříčku vám leccos napoví a může vás nakopnout směrem k úspěšné sázce.

Stránky organizací a sociální sítě zápasníků

Účelem webových stránek organizací je především promovat zápasy a turnaje, i tady ale můžete najít dostatek informací pro vaše sázení. Podívat se můžete především na žebříčky, které má každá organizace odlišné. Najdete tu i výsledky a často i profily bojovníků. Některé organizace ale jdou tak daleko, že vytváří bonusový obsah se svými zápasníky. Tam je můžete ještě více poznat a vytvořit si o nich komplexní obrázek.

Kromě reklamního obsahu naleznete na sociálních sítích i zajímavé informace přímo ze života bojovníků. Jestliže tedy chcete mít přehled, není od věci profily na Instagramu a Facebooku občas navštívit. Sem tam se totiž může stát, že tu najdete něco zajímavého, co rozhodování o vaší sázce výrazně ovlivní.

Jak sázet na MMA – závěr

A jste na konci! Po přečtení tohoto článku byste měli mít dostatečnou představu o tom, jak sázet na MMA a vyhrávat. Kdykoliv si nebudete jistí, můžete si jakoukoliv část z tohoto článku přečíst znovu. Samozřejmě, že k dosažení těch nejlepších výsledků při sázení na MMA budete muset shlédnout stovky zápasů, ovšem informace zde uvedené pro vás budou dobrým odrazovým můstkem. Pokud byste přesto tápali, doporučujeme vám sledovat analýzy a tipy našeho MMA odborníka MMaestra. Tak hodně štěstí a zelených tiketů!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.