Podvodné sázkové servisy | jak se jim vyhnout?
Trh s prodejem tipů patří mezi nejčastější cíle internetových podvodníků. V podstatě platí, že mezi prodejci tipů narazíte mnohem spíše na podvodníka, než na seriózního prodejce. A jelikož peněz je kvůli prohlubující se koronavirové krizi mezi lidmi stále méně, bude se tento stav v následujících měsících ještě zhoršovat. Vzhledem k tomu jsem se rozhodla napsat článek, který do detailu rozebírá podvodné sázkové servisy a jejich praktiky. Článek je koncipován jako návod na to, jak nenaletět podvodníkovi, respektive jak se vyhnout placení podvodného sázkového servisu.
Jak rozpoznat podvodníka?
Bránit se podvodníkovi není zase tak těžké. Člověk však musí odhodit svoje růžové brýle, svoji chuť věřit krásným řečem, protože právě vidina obrovského výdělku, navíc nabitého naprosto snadným způsobem je to, co z člověka dělá snadnou oběť. K identifikování podvodníků slouží hromada zcela jasných vodítek. Tady je máte.
1) Nemá verifikaci tipů (tj. nemá ověřené tipy)
A teď myslím skutečnou verifikaci na některém známém verifikačním serveru, nikoliv na svých stránkách, kde si každý může zpětně výsledky editovat (a taky si je edituje, protože kdyby si je nechtěl editovat, tak by měl verifikaci na některém známém verifikačním serveru). Tohle je poznávací znamení číslo jedna, protože dneska jsou verifikační servery na každém druhém kroku a většina lidí to moc dobře ví. Kdyby sázkař uměl sázet se ziskem, tak by si verifikaci určitě zřídil. Už jenom kvůli tomu, aby se vyhnul řečem o podvodu. Na konci článku najdete informace o tom, jakým verifikačním serverům můžete věřit.
2) Své úspěchy v sázení vyjadřuje jako procentuální úspěšnost tipů (nebo poměrem výher), nikoliv v ROI (návratnosti investic)
O tom jsme vás informovali už v předešlém článku. Lidé mohou mít úspěšnost klidně i 90% a přesto být ve ztrátě, protože sází například na kurzy 1,05 a tudíž jeho výhry nejsou tak vysoké, aby pokryly případné ztráty z těch 10% tiketů, které jim nevyjdou. Naopak někdo může mít úspěšnost pouze 30% a stále být v zisku, protože podává tikety s kurzy 10,00. Tento údaj je nicneříkající a kdo se jím prokazuje, tak o sázení buď nic neví, a nebo vám cíleně lže – obojí je naprosto špatně. Jediným směrodatným ukazatelem ziskového sázení je jeho návratnost investic (ROI) a to minimálně z 1000 verifikovaných tipů.
3) Nabízí vám jisté tipy (prodané zápasy)
Ve sportu a sázení není nikdy nic jisté. Nikdo z nás nemá věšteckou kouli, díky které by dokázal jistě předpovědět výsledek zápasu nebo jakoukoliv jinou událost. V zápase existuje milion proměnných, takže se klidně může stát, že vyhraje obrovský outsider. Samozřejmě, že někde se mohou vyskytnout (a také se vyskytují) fixlované zápasy, ale tyhle zápasy si hlídá sázková mafie.
Pokud by vám někdo informaci o fixlovaném zápase opravdu poskytnul, tak by to určitě nebylo po internetu a určitě by to nestálo pár stovek.
Pozn.: Výstražné světélko by ve vaší hlavě mělo blikat o to více, pokud vám někdo nabídne tip na fixlované výsledky zápasů například z anglické Premier League. Žádné takové zápasy neexistují, protože úplatky na takové zápasy by byly tak vysoké, že by se sázkové mafii nevyplatily.

3) Maže zpětně svoje tipy
Tak tento bod je úplně jasný. Jestli má někdo potřebu například ze svých internetových stránek nebo z facebookové diskuze mazat předešlé (neúspěšné) tipy, zcela jistě nejsou tak úspěšní, jak sami sebe prezentují. Lidé, kteří to dělají, moc dobře vědí, že jim to moc nejde. A tak se svému úspěchu snaží „napomoci“, přičemž doufají, že si toho sázkaři nevšimnou. Tohle je běžnou praxí i těch největších sázkových servisů. A jsou s tím spojeny i další praktiky, které popíšu v následujícím bodu.
4) Maže příspěvky nespokojených zákazníků, nebo zákazníky vyzývá k pozitivnímu hodnocení a k napsání spokojených příspěvků atd.
Jakmile se na stránkách najde negativní komentář, který upozorňuje na nekalé praktiky sázkového servisu, tak je obvykle okamžitě smazán a jeho autor zablokován a to bez jakéhokoliv dalšího vysvětlení. Tohle je spíše doplňkové pravidlo, které je úzce spjato s předchozím bodem. Samozřejmě se může stát, že sázkový servis chce poškodit jeho konkurence, ale pokud se ze stránek ztrácejí proherní tipy a fixlují se na nich statistiky, potom takové příspěvky určitě mají svůj důvod.
Některé podvodné sázkové servisy své umění šidit zákazníky povznesly ještě na vyšší úroveň. Pod příslibem tipů zdarma totiž nové zákazníky přimějí k udělení pozitivního hodnocení nebo komentáře ještě předtím, než jejich tipy skutečně vyzkouší (a než se přesvědčí, že stojí za starou belu). Pokud k něčemu takovému budete vyzváni vy, dejte okamžitě ruce pryč. Je to zcela jasná známka toho, že tipy nejsou ziskové. Kvalitní sázkový servis nepotřebuje své zákazníky nutit do hodnocení.
5) Obrázky, na kterých prší peníze nebo sliby, že se během pár dní stanete milionáři
Tohle vám opět mohou slíbit pouze dva typy lidí – ti, kteří o sázení nic nevědí, a nebo ti, kteří o sázení vědí, ale z nějakého důvodu vás chtějí obelhat. Opakuji to, kudy chodím. Sázením přes noc mohou zbohatnout jenom šťastlivci, kterým se podaří trefit extra dlouhý tiket. Taková výhra se ovšem rovná výhře v loterii, je zcela náhodná a určitě ji nikdo nepřivolá jako na běžícím páse. Musíte si uvědomit, že sázení vám nepřinese žádné zázračné zbohatnutí. Jedná se o soustavnou, mravenčí práci.
Ziskové sázení je formou investování. Jedná se o dlouhodobý proces, během kterého podáte stovky a tisíce sázek. Pokud umíte sázet, tak v dlouhodobém horizontu vždycky budete mít zisk, ale stále vás bude potkávat období, kdy se tolik nedaří. A takové období může trvat klidně i měsíc, nebo dva. Schválně přikládám grafy některých redaktorů našeho webu, abyste si mohli lépe představit vývoj zisků v průběhu času.

Takže pokud vám někdo cpe do hlavy, že peníze ze sázení jsou zaručený zdroj zisku, který vám každý týden přinese 10 tisíc korun, tak opět patří do výše zmiňované skupiny hlupáků či podvodníků. V rámci jednoho či dvou měsíců vás totiž může potkat negativní variance a vy se můžete dostat do minusu. Samozřejmě se to po čase zase zpraví a následující měsíc může být mimořádný, takže během něj klidně stáhnete všechny své ztráty a ještě si hodně vyděláte. Ale nikdo vám prostě nemůže zaručit, že zrovna následující měsíc vyhrajete peníze.
Další věc, zisky ze sázení jsou hodně odvislé od toho, kolik peněz do sázení dáte. Stejně jako v případě dalších investic. Pokud budete investovat málo, budete mít menší zisk. Pokud budete investovat hodně, budete mít větší zisk. Pokud máte vstupní bankroll 1000 korun, tak nemůžete čekat, že za měsíc budete mít na kontě 10 tisíc. Takhle to prostě nechodí.
Je třeba mít reálné očekávání. Pokud v banku máte 1000 korun, tak podle zásad správného bankroll managementu byste neměli sázet více než 10-20 korun na sázku. Tzn. že při 100 tipech měsíčně prosázíte maximálně 2000 korun, což při ROI 10% (v ideálním případě, kdy vás nepostihne negativní variance, tedy kdy si přijdete přesně na to, na co v dlouhodobém horizontu máte) bude dělat měsíční zisk 200 korun. Abyste mohli měsíčně vyhrát například 10 tisíc korun, při 100 tipech měsíčně musíte mít bank alespoň 100 tisíc korun. Tento bank vám umožní sázet 1000 korun na tip, tzn. při 100 tipech měsíčně prosázíte 100 tisíc korun, takže při ROI 10% budete mít 10 tisíc zisk. Opět ale zdůrazňuji, že to vše pouze v ideálním případě, kdy zrovna neproděláte nějaký propad (viz. graf výše).
6) Celková sebeprezentace tipaře jako neskutečně úspěšné osoby
Myslím tím fotky sebe s balíky peněz, sebe v bazénu, sebe na nablýskaném večírku, případně fotky peněz, jídla, drahých dárků… ne, ne a ne! Tohle smrdí už od prvního pohledu, hodně to evokuje další podvodníky na internetu, kteří vydělávají hromadu peněz bez toho, aby hrábli prstem. Sázkaři jsou většinou dost uzavření lidé, kteří žijí ve světě čísel. Ovšem i kdyby byli maximálně extrovertní, tak vám rozhodně necpou do hlavy tyhle nesmysly.

Neříkám, že vám neprodají tipy. Někteří z nich to dělají, protože díky tomu lépe překonávají varianci (alespoň část peněz jim přichází na účet nehledě na varianci), ovšem žádný z nich vám to do hlavy nebude cpát tímto způsobem. Zaprvé, dobrý sázkový servis nepotřebuje reklamu. Lidé si ho mezi sebou doporučí sami.
Zadruhé, dobrý sázkový servis ani nestojí o tisíce zákazníků, protože ty by mu strhávali výšku kurzů. Zatřetí, sázkaři nemají čas věnovat se velké sebeprezentaci na internetu. Většinu času jim zabere sázení. A určitě vám nebudou cpát do hlavy tu myšlenku, že si sedí na balíku peněz. Když má člověk peníze, tak to nepotřebuje někomu vnucovat. Dokonce se o ty peníze bude spíš bát. Takže ty fotky u kufru s penězi, v bazénu se šampaňským atd., to je prostě marketingový tah firmy, která nemá dobré tipy, ale snaží se lidi nalákat alespoň reklamou.
7) Argumenty tipu „hrával jsem fotbal, takže vím, o čem mluvím“
Pokud někdo hrával závodně třeba fotbal, ještě neznamená, že na fotbal dokáže sázet se ziskem. Zkušenost s profesionálním sportem může tipaři skutečně trochu pomoci, ovšem pouze na tom ziskový sázkový servis nelze postavit. Sázení je především matematika, ať se to někomu líbí nebo ne. Přitom je mnohem pravděpodobnější, že se ziskem bude sázet zapálený matematik, který si do míče v životě ani nekopnul, než profesionální fotbalista. Ostatně, vzpomeňte si, kolik fotbalistů kvůli sázení na sport přišlo na buben.
Pozn.: Osobně znám několik profesionálních hokejistů. Když jsem se s nimi seznámila, měla jsem tendence ptát se jich na výsledky některých utkání. Také jsem podle nich párkrát vsadila a výsledek byl fakt tragický. Přitom všichni svému řemeslu dokonale rozumí, ovšem trošku jiným způsobem, než jaký je potřeba pro sázení. Když je pošlete na led, tak dokážou vstřelit góly, ale rozhodně vám nevypočítají správnou pravděpodobnost a nenajdou výhodný kurz. Alespoň většina z nich.
Zavírací kurzy jako nejlepší měřítko úspěšnosti tipů
I tomu nejhoršímu tipaři na světě se může stát, že zažije období, kdy mu bude vycházet jeden tip za druhým. A naopak. I ten nejlepší tipař na světě si jednou za čas musí projít obdobím, kdy se mu prostě nedaří. Stává se to pravidelně, klidně i několikrát do roka. Pokud tohle období bude vytrženo z kontextu většího počtu tipů (tj. tipař vám například pošle screenshot tipů, které vsadil během večera, a nebude u něj dostupná verifikace alespoň 1000 tipů), potom můžete získat klamný dojem, že sázíte podle dobrého tipaře. Naštěstí existuje jedno opravdu dobré měřítko, díky němuž ziskového tipaře odhalíte klidně i v době, kdy je v tom nejhorším propadu. Jedná se o rozdíl mezi výškou kurzu, za který tipař sázel, a mezi zavíracím kurzem (tj. kurzem dostupným těsně před začátkem utkání).
Pokud se tipaři pravidelně daří sázet za kurzy vyšší, než jaké jsou zavírací kurzy, jedná se o kvalitního tipaře. Je naprosto jisté, že takový tipař v dlouhodobém horizontu dosahuje zisku. Přitom platí, že čím větší rozdíly mezi podanými kurzy a zavíracími kurzy jsou, tím úspěšnější tipař je. Tento poznatek jde přitom použít i zcela opačně. Pokud narazíte na tipaře, který pravidelně podává za kurzy nižší, než jaké jsou vypsané v době těsně před začátkem zápasu, případně za kurzy stejné jako před začátkem zápasu, velmi pravděpodobně se jedná o podvodníky. Z tohoto pravidla existují některé výjimky, například tipaři, kteří se specializují na sázení těsně před začátkem utkání – a sázejí tedy zavírací kurzy, které jsou z nějakého důvodu vychýlené mimo svou férovou cenu (například proti přeceňovaným hráčům a klubům, kde kurzy nepatřičně zvyšuje mínění veřejnosti).
Kurzy na těchto tiketech jsou naprosto vytěžené, tzn. nepřinášejí žádnou hodnotu a v dlouhodobém horizontu negenerují zisk ale ztrátu:
Poznámka:
Cílem úspěšného tipaře není předpovědět vítěze utkání, ale najít hodnotný kurz. V podstatě se snažíte najít výhodnou cenu, tedy vyšší cenu, než jakou by daná událost měla s ohledem na dostupné informace skutečně mít. Někdy se vám tedy může stát, že se vyplatí vsadit na outsidera, protože kurz na něj je hodně lákavý.
Příklad:
Přestavte si, že chcete vsadit na zápas Liverpool vs Wolves. Před pár okamžiky jste se dozvěděli, že Liverpool do tohoto zápasu půjde bez 8 hráčů. Reds bude chybět také Mohamed Salah a několik dalších hráčů základní sestavy. Teď si představte, že na výhru Liverpoolu bude kurz 1,35 a na výhru Wolves 5,50. Liverpool je vzhledem ke své síle stále favoritem, jenže chytrý sázkař bude sázet proti. Kurz na Wolves je vzhledem k absencím příliš vysoký, protože Wolves mají jedinečnou šanci Liverpool porazit.
A skutečně, zanedlouho i bookmaker uzná, že vzhledem k absencím na tom Liverpool nebude tak dobře. Tím pádem kurz na Liverpool zvýší (například na 2,20) zatímco kurz na Wolves sníží (například na 2,80). Jelikož vy jste na Wolves vsadili za kurz 5,50 a jelikož zavírací kurz byl 2,80, povedlo se vám uzavřít výhodný obchod. Našli jste value bet a vsadili jste dobře. A to i v případě, že vám tento tip náhodou nevyjde. Pokud totiž budete soustavně sázet za kurzy vyšší, než jaké kurzy jsou těsně před utkáním, v dlouhodobém horizontu budete ziskoví.

Verifikační servery
Verifikační servery musíte stejně jako samotné sázkové servisy dobře prověřit. I na tomto poli se nachází spousta podvodníků – někteří si založili svůj verifikační server, aby se jím mohli prokazovat při prodeji tipů – další verifikační servery nabízejí za úplatu možnost zveřejnění falešných výsledků, čehož podvodné sázkové servisy hojně využívají. V současné chvíli je nejlepším a nejvěrohodnějším verifikačním serverem Blogabet, dalším zajímavým verifikačním serverem je Bet2earn, kam kvůli vysokým poplatkům za prodej tipů na Blogabetu v poslední době zběhla spousta ziskových sázkařů.
Také si dejte velký pozor na sázkové servisy, které poskytují verifikaci tipů například na Oddsportalu nebo na Oddspedii. Tyto servery slouží pouze k porovnávání kurzů a určitě je nelze považovat za verifikaci, protože nesplňují jednu podstatnou věc a to pohyb kurzů v reálném čase. Na těchto serverech se často stává, že kurzy nejsou aktuální, že se zaseknou například na hodnotě otevíracího kurzu. A také se najde hromada sázkových servisů, která toho využívá. Ostatně už to, že někoho napadne udělat si verifikaci na Oddsportalu je naprosto zavádějící a opět to ve mně evokuje dvě věci – buď o sázení nic neví a nebo se lidi snaží napálit.
Pozn.: Na Blogabetu najdete také verifikaci mých tipů. Na tomto kanálu ovšem zveřejňuji pouze tipy pro sázkovky, které nelimitují ziskové sázkaře, proto i ROI není tak vysoké. S těmito tipy navíc pracuji teprve krátce, ovšem věřím, že výhledově se mé výsledky budou zlepšovat. Moje tipy na Blogabetu jsou k dispozici zdarma a vždycky budou zdarma.

Podvodné sázkové servisy – závěr
Nechci tvrdit, že všechny sázkové servisy jsou podvodné. Sice si myslím, že v dnešní době jsou placené sázkové servisy trochu přežitek, protože na internetu najdete hromadu ziskových tipů zdarma, ovšem pokud se vám už za sázkový servis chce platit, měli byste být obezřetní. Za úspěšné tipaře se na internetu vydává spousta lidí, která nemá o sázení ani potuchu. Někteří tomu vlivem pár dobrých tipů skutečně věří, jiní se tímto způsobem chtějí vědomě obohatit. Neměli byste se nechat zlákat jejich sladkými řečmi. Vždycky si říkejte, že to, co vypadá příliš dobře, ve skutečnosti JE příliš dobré.
Naštěstí existuje spousta možností, jak takový podvodný sázkový servis odhadnout. Postupujte podle rad výše a budete v pohodě. Případně pokud si nejste jistí, zdali vámi vyhlédnuté placené tipy patří mezi podvodné sázkové servisy, pošlete mi odkaz na redakční mail nebo do diskuze a já ho „proklepnu“.
Nakonec je třeba si uvědomit, že ani pokud najdete seriózního prodejce tipů, není vyhráno. Na konci měsíce musíte ze svých výher odečíst i náklady na pořízení tipů, což může znamenat, že i při lehkém zisku zůstanete v minusu. Spočítejte si, zdali se vám sázkový servis vyplatí.