Výhoda domácího hřiště v hokeji

Výhoda domácího hřiště patří mezi 10 nejdůležitějších věcí, které byste měli zohledňovat při sázení na hokej. Výhoda domácího hřiště v hokeji je často spojována s fanoušky, s příznivým dopadem jejich fandění na domácí tým, ale tohle je ve skutečnosti pouze jeden z několika důležitých faktorů. V tomto článku se na výhodu domácího hřiště podíváme pod drobnohledem.

Výhoda domácího hřiště v hokeji sestává z několika faktorů

Faktory, které utvářejí výhodu domácího hřiště v hokeji, můžeme rozdělit do dvou skupin na výhody vycházející z pravidel hry a na výhody vycházející z psychologických a místopisných vlivů. Faktorů je celkem 7.

1) Výhody vycházející z pravidel hry

Hokejová pravidla poskytují domácímu týmu hned tři významné výhody. Jedná se o výhodu při střídání, při vhazování a při nájezdech.

  • Domácí tým při přerušení hry může střídat jako poslední
  • Hostující hráč při vhazování musí dát hokejku na led jako první
  • Domácí tým vybírá pořadí při nájezdech

2) Výhody vycházející z psychologických a místopisných vlivů

Výhoda domácího hřiště v hokeji dále sestává z výhod vyplývajících ze samotné organizace hry.

  • Domácí tým nemusí cestovat
  • Domácí tým hraje ve známém prostředí
  • Domácí tým povzbuzují domácí fanoušci
  • Rozhodčí jsou k domácímu týmu shovívavější

Domácí tým při přerušení hry může střídat jako poslední

To znamená, že hostující trenér posílá své hráče na led jako první. Díky tomu může domácí trenér reagovat na výběr svého kolegy a poslat na led lajnu, která potlačí jeho výhody. Tak například pokud hostující trenér na led pošle svůj první útok (tedy hráče s potenciálem dávat hodně gólů), domácí trenér proti němu může poslat svoji nejlepší obranou dvojici, případně třetí (obranou) lajnu atd.

Hostující hráč při vhazování musí dát hokejku na led jako první

Pokud hráč položí hokejku na led jako první, dává svému protihráči možnost lépe zareagovat na odraz puku při dopadu, případně mu hokejku snadněji zablokovat. Ze statistik vyplývá, že domácí hráči mají na vhazování výrazně vyšší procentuální úspěšnost než hostující hráči.

Jestliže má tým převahu při vhazování, mívá převahu také ve hře. Díky vyšší úspěšnosti na vhazování je častěji u puku, což znamená větší počet vytvořených šancí a potažmo i větší počet očekávaných gólů.

Výběr pořadí při nájezdech

Pokud se zápas dostane do nájezdů, domácí tým si může vybrat, zdali pojede jako první nebo druhý. Jedná se spíše o psychologickou výhodu, ovšem nájezdy jsou z velké části psychologickým procesem (až na výjimky a týmy, které mají ve svém středu velký počet ledově klidných TOP střelců), tudíž i tato výhoda není zanedbatelná.

Domácí tým nemusí cestovat

Zatímco hostující týmy musí kvůli zápasu často překonávat obrovské vzdálenosti, domácí tým před zápasem zůstává v pohodlí domova. To znamená větší čas na regeneraci, možnost vyspat se ve vlastní posteli a celkově větší pohodu na práci, ať už díky blízkosti svých přátel a rodiny, tak i díky přítomnosti známého prostředí.

Tato výhoda je tím větší, čím větší vzdálenost kvůli zápasu musí překonat hostující tým. Ve velkém se to projevuje třeba v NHL a KHL, kde týmy při cestování často překračují časová pásma (a kvůli tomu mohou mít narušené spaní), a kde v jednom týdnu mohou urazit třeba i tisíce kilometrů. I kdyby hráči byli sebevětší profesionálové, tohle se na jejich celkovém výkonu prostě musí projevit.

Domácí tým hraje ve známém prostředí

Tento bod zahrnuje psychologické i praktické aspekty. Z psychologického hlediska se logicky jedná o celkovou pohodu, která vyplývá z možnosti hrát ve známém prostředí. Pokud hrajete na místě, které důvěrně znáte (a které máte v ideálním případě rádi), budete podávat lepší výkony než na docela cizích stadionech. Historicky je dáno, že na neznámých místech je člověk ostražitější a hůře se tak soustředí na další činnosti.

Co se týče čistě praktických aspektů, hráči na svém stadionu mívají mnohem lepší prostorovou orientaci, například díky znalosti přesného rozmístění reklam nebo sedadel v hledišti. Taktéž jsou dobře obeznámeni s různými specifiky, jako jsou nerovnosti hrazení, kvůli čemuž se puk odráží v nepředvídatelných úhlech.

V některých ligách, jako je rakouská EBEL liga nebo naše Extraliga jsou navíc běžně k vidění hřiště různých velkostí. Když potom na led týmu, který hraje na malém hřišti, přijede tým, který je zvyklý hrát na velkém hřišti, je o výhodu domácích postaráno. Hráči mají na svém ledě spoustu věcí zautomatizovaných (například otočky v rohu kluziště nebo návrat na střídačku) a pokud se musí přizpůsobovat hřišti s jinými rozměry, mohou mít citelné problémy.

Domácí tým povzbuzují domácí fanoušci

Tohle je asi jasné. Domácí tým má na svém stadionu mnohem více fanoušků, protože lidi z okolí přijdou na hokej mnohem spíš, než lidi z větší vzdálenosti. To znamená, že atmosféra nahrává domácímu týmu. Masa fanoušků přeje úspěch domácím a fanděním odmění každý dotek s pukem. A platí to i obráceně. Pokud se tým dočká nějaké nespravedlnosti, fanoušci hříšníka vypískají atd. Tohle může pomoci zvláště v hodně vypjatých zápasech včetně play-off.

Rozhodčí jsou k domácímu týmu shovívavější

Zvýšenou podporu fanoušků nevnímají jenom hráči, ale také rozhodčí. A pokud se nejedná vyloženě o konfliktní provokatéry, tak se jim určitě nebude chtít zbytečně pískat proti domácím. Naopak je docela možné, že podlehnou tíze atmosféry a některé prohřešky raději neodpískají, prostě proto, aby ten den nebyli za nejhorší.

Výhoda domácího hřiště v hokeji – závěr

Výhoda domácího hřiště v hokeji je rozhodně věc, kterou by každý sázkař před uzavřením sázky měl vzít v úvahu. Před sázením je potřeba posoudit především výhodu domácího hřiště v celé lize (v některých ligách je výhoda domácího hřiště větší) a pak výhodu domácího hřiště ve vztahu k jednotlivým týmům. Pokud se tohle naučíte, může vám to vydělat nemalé peníze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.