Jak sázet na hokej | 10 kroků pro výběr správného tipu

Pravděpodobně každý, kdo si někdy v životě vsadil, chtěl sázku vyhrát, chtěl vydělat peníze. Nikdo vědomě nekrmí sázkové kanceláře, ale naopak se z nich snaží peníze vytáhnout. Pokud si vsadíte jednorázově, může vám pomoci štěstí. Můžete vyhrát a o daném sportu ani nic nevědět. Jenže kdo by se spokojil s jednou výhrou? Dáme vám rady, jak sázet na hokej a vyhrát.

Jak už jsme se několikrát zmínili, jedinou dlouhodobě udržitelnou cestou k dosažení zisku v sázení je hledání hodnoty. Abyste hodnotné kurzy dokázali odhalit, měli byste znát přesné pravděpodobnosti jednotlivých sázkových událostí (jde to i bez toho, tzv. od oka, ale to si mohou dovolit pouze zkušenější sázkaři), které si vypočítáte podle tohoto vzorce. Celkovou pravděpodobnost dále převedete na kurz a ten porovnáte s kurzy, které vám nabídnou sázkovky. Jestliže narazíte na kurz vyšší, než jaký jste pro danou příležitost určili vy, máte value bet. Tenhle postup platí pro sázení na jakýkoliv sport včetně hokeje.

Abyste si mohli vypočítat přesnou pravděpodobnost nějaké události, pochopitelně se neobejdete bez některých vstupních dat. A jelikož sporty se od sebe více či méně liší, to co funguje ve fotbale, nemusí fungovat v hokeji a naopak.

Pravděpodobně už jste pochopili, že v tomto článku vám neposkytneme konkrétní tipy na sázení, jako spíš ucelené informace, rady a tipy, které vám poradí jak sázet na hokej sami. Abyste v hokeji mohli odhalit přesné šance na výhru (a vypočítat přesnou pravděpodobnost jednotlivých výsledků), musíte zvážit tyto faktory:

  • Aktuální forma
  • Brankáři
  • Zranění
  • Herní program (a cestování)
  • Herní styl – útok vs. obrana (statistika vzájemných zápasů)
  • Počasí
  • V jakém bodě je sezóna (rozdíly v základní části a v play-off)
  • Přestupy
  • Celková kvalita týmů
  • Trenér

Jak sázet na hokej – aktuální forma

Aktuální forma je nejcennější komoditou profesionálních sportovců, ať už se budeme bavit o fotbalu, hokeji, nebo cvrnkání kuliček. Pokud se člověk (potažmo tým) dostane do formy, dokáže být rovnocenným soupeřem i pro mnohem silnější celky.

Zběžné informace o aktuální formě hokejových týmů získáte ze stránek s výsledkovým zpravodajstvím. Já používám Livesport, protože mi přijde nejpřehlednější a nejkomplexnější. Údaje o aktuální formě z Livesportu vypadají takto:

aktualni-forma-v-hokeji
Tabulka aktuální formy nejvyšší švýcarské hokejové ligy z výsledkového zpravodajství Livesport.

V nabídce Livesportu můžete zjistit formu v posledních 5, 10 nebo 15 zápasech. Protože forma v hokeji se celkem rychle mění, doporučuji vám používat pouze výsledky z posledních 5 zápasů. Údaje z posledních 10, 15 zápasů jsou bezcenné, tedy až na některé výjimky jako třeba extra-dlouhé tažení Tampy Bay ze sezóny 2018/19 a 2019/20 (v obou případech 10 výher v řadě), nebo podzimní série New York Islanders ze sezóny 2019/20 (opět 10 výher v řadě). Tyto série člověku mohou hodně napovědět.

Tohle jsou ale opravdu spíše výjimky, hlavně asi z toho důvodu, že na hokej působí mnohem víc variance než třeba na fotbal. Tím pádem byste formě a hlavně různým výherním sériím neměli přikládat zase takový význam. Když se do „laufu“ dostanou fotbalové týmy, mohou být skutečně téměř až neporazitelné, ale v hokeji to tak jednoduché není. Na hokej působí mnohem větší variance, takže hokejové celky mohou prohrát i vinou náhody, jednoho nešťastně zatoulaného gólu. Mají k tomu alespoň blíže. Samozřejmě tohle platí i naopak. Týmy, které prohrály 7 zápasů v řadě, mohou ten 8 v pohodě vyhrát.

Faktem je, že za 7 proher v řadě se může schovat spousta věcí. A to zvlášť v hokeji. Při posuzování aktuální formy v hokeji byste proto měli být obzvláště pečliví. Kromě samotných výher/proher je třeba zvážit i další faktory:

  1. Předváděná hra
  2. Síla soupeřů
  3. Rozdíl ve výsledcích

1) Předváděná hra

Při posuzování aktuální formy v hokeji je vůbec nejdůležitější posoudit předváděnou hru, respektive kvalitu výkonů vybraných týmů. Jak jsem se zmínila výše, v hokeji je vinou zvýšené variance mnohem pravděpodobnější, že vyhraje tým, který si to vůbec nezasloužil. Předváděnou hru nejlépe posoudíte, když se na zápasy sami podíváte. Jenže to je časově dost náročné. Naštěstí existuje ještě druhá možnost a tou jsou pokročilé statistiky jako je počet střel, úspěšnost střelby, nebo Corsi (těmto statistikám budeme věnovat samostatný článek).

2) Síla soupeřů

Dalším důležitým faktorem je samotná síla soupeřů. Je velký rozdíl, jestli týmy třikrát v řadě porazí soupeře ze spodku tabulky, nebo si třikrát po sobě poradí s týmy ze samé špičky. Někdy dokonce přijdete na to, že o dobré formě spíše značí dvě těsné prohry s vedoucím týmem tabulky, než dvě těsné výhry s týmem ze spodku tabulky. A tím se dostáváme k poslednímu faktoru, kterým je rozdíl ve výsledcích.

3) Rozdíl ve výsledcích

Abyste mohli přisoudit větší důležitost výhře nad slabým soupeřem, musíte ze zápasu cítit velkou převahu vyjádřenou buď góly (velké rozdíly ve výsledcích, například 5:1 atd.), nebo přidruženými statistikami jako je počet střel (ale pozor, někdy se za velký počet střel dokážou schovat i naprosto nevinné střely vyslané z poloviny hřiště, proto byste měli dávat přednost údaji o střelách z tzv. „slotu“).

Jak sázet na hokej – brankáři

Sázkaři dřívějšího data narození si určitě vzpomenou na slova Dominika Haška během českého tažení za zlatem na Olympijských hrách v Naganu. Legendární brankář během turnaje podával neuvěřitelné výkony a pak v jednom rozhovoru svůj výkon komentoval nějak takto: „to co vidím, chytnu“. Hokej se od té doby samozřejmě dost změnil, velký důraz se klade třeba právě i na clonění před brankářem, aby muži v masce nemohli chytat jako Dominik Hašek. Přesto, když brankář v hokeji svoji bránu „zavře“, tak se do ní prostě nikdo netrefí. Ať už před ním někdo bude clonit, či nikoliv.

Brankář v hokeji je proto nanejvýš důležitý, pravděpodobně důležitější, než hráči v poli, a zcela určitě důležitější než brankář v jakémkoliv jiném sportu. Existuje dokonce jedna strategie sázení na NHL, která pracuje výhradně s úspěšností brankářů. Vzhledem k obrovské důležitosti brankářů v hokeji tomuto tématu určitě budeme věnovat nějaký podrobnější článek. Nyní jenom ve stručnosti.

Ačkoliv většina týmů v hokeji má jasně určenou brankářskou jedničku, vzhledem k náročnosti programu a velkému počtu zápasů se do hry často dostávají i druzí či dokonce třetí brankáři. Před zápasem byste si proto vždycky měli zjistit, kdo v bráně nastoupí. Jedná se o elementární informaci – pokud byste o zápas měli vědět jen jednu jedinou věc, byla by to právě tahle.

Jak poznám dobrého brankáře v hokeji?

Nejdůležitějším znakem dobrého brankáře je úspěšnost zákroků a počet výher. Úspěšnost zákroků se uvádí v procentech a ukazuje nám, kolik % všech střel vyslaných na bránu brankář dokázal chytit. Nejúspěšnější brankáři na světě dosahují úspěšnosti okolo 93%, pokud úspěšnost padá pod 90%, už byste si měli dát pozor.

Dobří brankáři bývají také srdcem obrany, respektive celého týmu. Existují brankáři, kteří na tým působí silou své osobnosti (ve svých letech to byl třeba Henrik Lundqvist), takže nemusí mít třeba tak vysokou úspěšnost zákroků, ovšem vyznačují se velkou spoustou výher. Údaje o brankářích najdete na oficiálních stránkách jednotlivých soutěží, jako například NHL.com. V případě české Extraligy doporučuji nahlédnout do statistik na hokej.cz.

Jak sázet na hokej – zranění

Tento bod úzce souvisí s celkovou kvalitou týmu a s tím, na čem je kádr vystavěný. Existují týmy, které mají skvělou první lajnu, ale zbylé čtyři lajny jsou hodně pod průměrem. Když jim pak vypadne první centr nebo křídlo, tak tuhle ztrátu neumějí nahradit a jsou prakticky bez šance. Na druhou stranu existují dobře vyvážené týmy, které nemají tak dobrý první útok, ale kterým všechny lajny hrají celkem nadstandardně. Když se takovým týmům zraní první centr, tak to nejspíš ani nepoznáte.

Při zranění je hodně důležité sledovat roli hráče uvnitř týmu. Ke zhoršení výkonů po zranění bývají mnohem více náchylné týmy, které stojí na velkých hvězdách. Samozřejmě, každý tým má lepší a horší hráče, nicméně největší problémy nastávají, když je tento poměr hodně nevyvážený. A nebo v případě, kdy hráčů v týmu bude chybět víc.

Herní program (a cestování)

Herní program má svůj význam ve většině sportovních odvětví, jeho důležitost jsme vám kladli na srdce třeba i v návodu Jak sázet na fotbal. Ovšem ve fyzicky tak náročném sportu jako je hokej má zcela mimořádný význam. Jedná se o sport, ve kterém je vaše tělo každou noc totálně vyšťavené a zbité. To se ještě umocňuje u lig jako je NHL, kde týmy v základní části musí odehrát 84 utkání a navíc každou chvíli překonávají obrovské vzdálenosti.

Sezóna je pro všechny týmy stejná, ovšem když se zaměříme na jednotlivé úseky sezóny, aktuální situace jednotlivých týmů se výrazně liší. Představte si, že bude hrát tým, který v posledním týdnu odehrál 2 zápasy doma, s týmem, který v uplynulém týdnu stihl 4 venkovní zápasy. Kdo v tomto zápase bude mít lepší výchozí pozici? Můžete se vsadit, že čerstvější bude tým se dvěma domácími zápasy.

Jak sázet na hokej – způsob použití informací o únavě

Při sázení na hokej byste vždycky měli hledat týmy, které kvůli náročnému programu budou trpět nadměrnou únavou, a dále byste měli sledovat možné příležitosti, při kterých by se vyplatilo vsadit proti nim. To, že má tým za sebou spoustu zápasů, nebo že je zrovna uprostřed dlouhého venkovního tažení ještě neznamená, že prohraje. Znamená to, že nebude tak čerstvý, což může ovlivnit jeho rychlost, sílu, soustředění a celkový výkon.

Pozor! Zvláštní pozornost věnujte back-to-back zápasům v NHL. Jedná se o po sobě jdoucí zápasy, které týmy odehrají v rámci 24 hodin. Tyto zápasy se na týmech obzvlášť podepisují. Dále sledujte týmy, které odehrají 3 zápasy ve 4 dnech nebo 4 zápasy v 6 dnech, což je naprosto smrtelné.

Také byste měli posoudit, jak daleko týmy cestují. Pokud překonávají velké vzdálenosti, můžete si být jisti, že nebudou tak dobře vyspaní. To se může podepsat na horší regeneraci. I ti největší hokejoví profesionálové jsou v první řadě jenom lidé.

Abychom informace o herním programu a cestování v hokeji nějak shrnuli. Když se bavíme o tom, jak sázet na hokej (a především potom na NHL a KHL), herní program a cestování určitě musíme vzít v úvahu. Jedná se o velice důležitý faktor. Zároveň si však musíte uvědomit, že není jediným faktorem při sázení na hokej.

Více informací můžete získat v článku o výhodě domácího hřiště.

V jakém bodě sezóna je (+rozdíly v základní části a v play-off)

Se zraněním a cestováním, které jsme si probrali v předešlých dvou bodech, úzce souvisí pokročilost sezóny. Čím pokročilejší sezóna je, tím více se na týmech podepisuje únava a zranění. Často se stává, že týmy, které mají jistý postup do play-off, před začátkem vyřazovací části kalkulují a šetří některé hráče. Veškerá zranění a kalkulace přitom vrcholí v samotném play-off.

Play-off je naprosto specifická část sezóny, ve které jsou hráči už maximálně „dobití“, ale ve které zároveň působí obrovská motivace, díky níž hráči spoustu svých zdravotních problémů překonávají. V této části sezóny tak můžete zapomenout na všechny obvyklé postupy pro dělání analýzy.

Profesionální sázkaři se většinou sázení na zápasy play-off vyhýbají a když sází, tak pouze na výhry celých sérií. Nejen že kurzy na play-off jsou obvykle přesnější (a nepřinášejí tedy takovou výhodu), ale i výsledky jsou nepředvídatelnější a občas je to, jako byste hráli ruletu. Problematice sázení na play-off v hokeji se budeme věnovat v některém z dalších článků, takže pokud si nedokážete pomoct, určitě si ho nezapomeňte přečíst.

Herní styl – útok vs. obrana (statistika vzájemných zápasů)

Když se bavíme o tom, jak sázet na hokej, musíme zmínit také herní styl. Herní styly v hokeji sice nejsou tak různorodé, jako herní styly ve fotbale, ale nějaké vzorce v nich člověk také najde. Nejdůležitější je přitom rozlišovat týmy založené na zajištěné obraně a na rychlém útoku. V posledních letech dominují týmy, které mají dobrou obranu. Zmínit můžeme třeba St. Louis Blues v sezóně 2018/19 nebo Tampu Bay Lightning v sezóně 2019/20, v českém hokeji potom Kometu ze sezóny 2018/19 atd.

Počasí

Samozřejmě, hokej se hraje na uzavřených stadionech, takže hráče nemůže trápit hustý déšť nebo prudký vítr, ale i tak počasí v hokeji hraje svojí roli. Počasí se podepisuje hlavně na zápasy NHL nebo Mistrovství světa v hokeji, které se odehrávají později na jaře. V těchto zápasech do hry často vstupuje velké horko a vlhko. A to se velkou měrou podepisuje na kvalitě ledu.

Čím větší je teplo a vlhko, tím větší problémy jsou s přípravou ledu a tím více je led náchylnější na poškození. Když se po něm potom prohání najednou deset hráčů, tak se dá očekávat, že se rychle rozmočí a že se na něm budou tvořit sněhové závěje. V extrémních případech se na hřišti mohou objevit také velké louže vody. Všechno tohle vede k celkovému zpomalení hry.

Počasí byste měli brát do úvahy nejen při sázení na over/under, ale i při sázení na výhru jednotlivých týmů. Týmy postavené na zajištěné obraně budou mít velkou výhodu nad týmy, které dávají přednost útočení.

Pozor! V poslední době jsou stále populárnější zápasy „pod širým nebem“. Tyto zápasy se konají na venkovních kluzištích a mohou být ovlivněny jak ostrým sluníčkem, tak například i hustým sněžením. Pokud svítí ostré slunce, hráči hůře vidí a mohou být nepřesní. V případě hustého sněžení se zpomaluje rychlost puku a přihrávek a tím dochází ke snížení počtu vstřelených gólů.

Přestupy

Když se bavíme o tom, jak sázet na hokej, nemůžeme zapomenout ani na přestupy. Přestupy v hokeji jsou hodně specifické, protože – na rozdíl od fotbalu – neprobíhají pouze v letní pauze. V některých hokejových ligách mají týmy na přestupy čas až do ledna, v dalších dokonce až (téměř) do konce února. Přestupy v hokeji by tak člověk měl sledovat minimálně dvakrát ročně a to v létě, kdy týmy posilují na nadcházející sezónu a pak těsně po Novém roce, kdy týmy začínají zbrojit na play-off.

Informace o přestupech v rámci české Extraligy najdete na stránkách hokej.cz, informace o přestupech v NHL potom na nhl.cz.

Celková kvalita týmů

Nejspíš namítnete, že celková kvalita týmů je nejdůležitějším ukazatelem při sázení na hokej, ale já vám musím oponovat. Většina sázkařů sice sází pouze podle celkové kvality týmů, ale já tuhle metriku považuji pouze za doplněk. Vždyť kolikrát už se stalo, že tým plný hvězd byl rád, že se dostal do play-off (co třeba Sparta v sezóně 2018/19) a naopak. Kolikrát jsme v play-off viděli tým sestavený z nevýrazných hráčů (co třeba Olomouc v té samé sezóně), který v předsezónních prognózách neměl ani na předkolo?

Chci tím říct, že informace o celkové hodnotě kádru a o finančních možnostech daného klubu prostě nestačí. Naopak, tyhle informace jsou často dost zavádějící.

Každý zběhlý fanoušek hokeje vám potvrdí, že když vedle sebe postavíte několik hvězd, ještě to neznamená, že tým bude hrát skvěle. O tom nás často přesvědčují národní týmy Ruska, které přetékají hvězdami, ale absolutně jim to spolu nejde. Potvrzuje to holý fakt, že hokej hrají lidé a mezi těmito lidmi fungují určité sympatie či antipatie. Pokud v týmu nebude hrát dobrá chemie, tak jsou vám hvězdy k ničemu. Mnohem lepší je spolehnout se na tým sestavený z průměrných hráčů, kteří si ovšem na ledě rozumí a mají chuť obětovat se jeden pro druhého.

Trenér (a sportovní ředitel)

Pokud se v týmu sejde dobrý trenér a schopný sportovní ředitel, klub má napůl vyhráno. Trenér dokáže dobře sladit tým, vtisknout mu správný herní styl a dostatečně ho motivovat, aby chtěl vyhrávat. Sportovní ředitel mu přitom dokáže přivést hráče, kteří nastolený herní styl dále podpoří.

V hokeji občas bývá k vidění trenér a sportovní ředitel v jedné osobě. O tom mohou vyprávět třeba v Liberci, který se po příchodu trenéra a sportovního ředitele Filipa Pešána etabloval mezi českou hokejovou smetánku. Do Liberce teď rádi chodí, hlavně díky skvělému vedení, ty největší hokejové hvězdy. To by se dříve nestávalo.

Jak sázet na hokej – význam trenéra

Každý trenér má samozřejmě svůj herní/strategický rukopis. Někteří trenéři dbají více na obranu, jiní jsou zaměření spíše na útok. Příchod defensivně laděného trenéra do týmu, který byl dříve silně ofensivní, může vyvolat úplný převrat. Vzpomeňte si třeba na New York Islanders, kteří v sezóně 2017/18 byli nejgólovějším týmem v lize, aby se hned v následující sezóně, hlavně díky skvělé obraně, propadli v tabulce průměrného počtu gólů na zápas na předposlední místo (gólový průměr NY mezi těmito sezónami přinesl rozdíl 1,6 gólu). Ještě teď s láskou vzpomínám na sázkařské žně, které tuhle změnu doprovázely (kurzy na under v zápasech NY Islanders byly fakt neodolatelné).

Ke změnám trenéra může dojít v průběhu celé sezóny. Týmy změnou trenéra obvykle reagují na špatné výsledky, přičemž změna trenéra může pomoci okamžitě, hned v prvním zápase. Na druhou stranu to není pravidlem, a pokud už k vzepětí sil uvnitř týmu dojde, často to bývá jenom dočasné. Každopádně kvůli tomu nedoporučujeme sázet proti týmům, které právě změnily trenéra. Jenom těžko se odhaduje, co to s týmem udělá.

Jak sázet na hokej – závěr

Hokejové týmy jsou živoucí organismus složený z několika desítek hráčů i členů realizačního týmu. Sázení na hokej je tedy neuvěřitelně komplexní. Když se bavíme o tom, jak sázet na hokej, rozhodně bychom neměli zapomínat na 10 výše zmíněných bodů. Jenže ani to někdy nemusí stačit.

Při sázení na hokej se občas vyskytnou i další důležité maličkosti. Může se jednat o úpravu pravidel před novou sezónou nebo třeba o speciální zápasy (například zápasy NHL, které se hrají v Evropě atd.). Proto vám ještě předtím, než si půjdete vsadit, doporučujeme přečíst si naše novinky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.