Martingale – nejoblíbenější strategie sázení pod drobnohledem

Myšlenka Martingale je jednoduchá a na první pohled naprosto geniální. Prostě stačí sázet kurzy v hodnotě 2,00 a vyšší a vždycky, když prohrajete, výšku další sázky zdvojnásobit. Tímto způsobem se vám vždy při dosažení výhry vrátí vše, co jste do té doby do hry dali, a dostanete ještě pár korun navíc. V podstatě nemůžete prohrát, vždycky jenom vyhráváte. Zní vám to lákavě? Tak čtěte dále!

Abych byla od začátku upřímná, Martingale možná přináší zajímavé benefity, může být ale dost nebezpečný. Na internetu narazíte na lidi, kteří vám budou tvrdit, že podle této strategie úspěšně sází dlouhé měsíce a roky. Zároveň ovšem narazíte na lidi, kteří kvůli Martingalu drsně narazili. Abychom zjistili, kde stojí pravda, musíme Martingale poznat o něco víc. Dovolte mi, abych vám Martingale blíže přiblížila.

Jak se sází podle Martingale?

Strategie sázení Martingale je o tom zdvojnásobit sázku vždy, když prohrajete. A dělat to až do doby, kdy se vám nepodaří vyhrát. Jakmile vyhrajete, resetujete sázku a začínáte zase od začátku (tj. s původním vkladem).

Aby byla Martingale úspěšná, musíte sázet na kurzy 2,00 a vyšší (s výjimkou některých modifikací, o kterých vás informujeme v dalším článku). Jedině v takovém případě se v každé fázi hry dopracujete výhry, která dokáže pokrýt všechny předchozí vklady a ještě vám vydělat.

Výška sázky v jednotlivých fázích Martingale při počátečním vkladu 100 korun:
Sázkové kolo Vklad
1 100
2 200
3 400
4 800
5 1600
6 3200
7 6400
8 12800
9 25600
10 51200
Příklad sázení podle Martingale:
Sázkové kolo Výška kurzu Vklad Výhra/prohra
1 2,00 100 korun -100
2 2,00 200 korun -200
3 2,00 400 korun -400
4 2,00 800 korun +800
Celkem 1500 korun +100

Samozřejmě v praxi mohou výhry přicházet víc nahodile, tudíž k zisku se můžete dopracovat hned v prvním, ale stejně tak třeba až v desátém sázkovém kole.

Nevýhody Martingalu

Jak můžete vidět v tabulce výše, největší problém Martingale spočívá v rychle rostoucích sázkách. Exponenciální růst sázek znamená, že už po pěti prohraných kolech dáváte do hry 16× více, než byla vaše původní sázka. Při šesti prohraných kolech je to 32× více, při sedmi prohraných kolech potom 64× více. A takhle vysoké částky riskujete jenom kvůli tomu, abyste vyhráli zpět své peníze a navrch původní vklad.

Tzn. při počátečním vkladu 100 korun například v sedmém sázkovém kole budete riskovat 6400 korun. A pokud v tomto kole vyhrajete váš zisk bude činit 100 korun, což je naprosto neúměrné. Kdybyste tuto úspěšnost přenesli na ROI, pohybovali byste se nebezpečně nízko nule. Ale zpět k problematice.

Omezený bankroll

Rychle rostoucí vklady jsou nebezpečné ve dvou rovinách. V první řadě je to váš bankroll. Pakliže se výška sázky exponenciálně zvyšuje, můžete se dopracovat do bodu, kdy už prostě na další sázku mít nebudete. Faktem je, že dlouhé sekvence proher prostě přicházejí, i pokud tipy vybíráte sebepečlivěji.

Když hlava řekne NE

I kdybyste měli téměř neomezený bankroll, druhou překážkou může být vaše psychika. Pokud nejste miliardáři (a pokud vám tedy není volné, kolik prohrajete) a pokud máte alespoň nějaký pud sebezáchovy, určitě máte nějakou hranici, kterou prostě nedokážete překročit, ani kdybyste se přemlouvali. Jestliže sázka tuhle hranici přeroste, prostě vám to nedá a žádné další peníze do hry už nedáte. Co kdybyste totiž prohráli i tentokrát?

Omezený limit sázkovky

A nakonec je tu samotná sázkovka. I ta má svoje limity, a pokud je překročíte, tak vám sázku prostě nevezme. Samozřejmě, nejedná se o úplně nízké sázky. V případě českých sázkovek mluvíme o statisících až milionech, nicméně stále se jedná o limity, takže ať už se bavíme v teoretické či praktické rovině, nikdo vám nemůže tvrdit, že tato strategie sázení je jistá.

martingale-graf
V tomto grafu vidíte výsledky nasimulované sázkové sekvence podle Martingale – samozřejmě při omezeném bankrollu.

Výhody strategie sázení Martingale

Abych byla zcela objektivní, musím uznat, že Martigale má i svoje výhody. Tou největší je její nenáročnost. Faktem je, že sázky pro Martingale nemusíte sáhodlouze studovat, stačí je vybírat prakticky od boku, zcela mechanicky.

Martingale je také naprosto univerzální. Sázet podle ní můžete úplně na všechno, fotbalem počínaje, koňskými dostihy konče. Jediné, co je třeba dodržovat, jsou kurzy 2,00 a vyšší. A samozřejmě také exponenciální zvyšování sázek.

Martingale – jak zvýšit své šance na výhru?

Když budete sázet tzv. „od boku“ samozřejmě se vydáváte na milost svému štěstí. A to není zrovna žádoucí. Jestliže chcete zvýšit své šance na výhru, musíte začít správným výběrem tipů. A úplně ideální přitom je sázet za kurzy vyšší, než jaké mají být. A tím se samozřejmě dostáváme k value bettingu.

Abyste navíc zabránili rychlému nárůstu sázek, měli byste začínat vždy s nejmenším možným vkladem. V konečném důsledku sice moc nevyhrajete, ale zvýšíte šance na to, že vás ze hry nevyžene neúnosná výška sázky.

Nakonec existuje ještě jeden tip pro zvýšení úspěšnosti Martingalu, který se neodráží na kratších proherních sériích, ale na výšce výhry spočívá v sázení na kurzy lehce vyšší než jsou 2,00. Ideálně se jedná o kurzy okolo 2,30 – 2,50, kdy v případě výhry dostanete navíc podstatnou část peněz aktuální sázky.

Moje zkušenosti s Martingalem

Jak jsem se zmínila v úvodu článku, s touto sázkovou strategií jsem si užila dvě epizody. V první z nich jsem sázela podle sebe, v druhé jsem se pak nechala inspirovat tipařem, který nezdolnou sílu Martingalu hlásal na internetu (světe div se, za výběr tipů nechtěl žádné peníze). Obě epizody skončily stejně – po pár jednoduchých výhrách přišla delší série proher a mě v jednu chvíli psychika prostě nedovolila vložit do hry další dvojnásobek. A tak jsem o všechny předešlé sázky přišla.

Moje ztráta sice nebyla nijak závratná, jednalo se o pár tisíc, ale stejně to zabolelo. Samozřejmě, každý jsme jinak stavěný, a každý má jinou odolnost vůči riziku. Já jsem spíše šetrnějšího ražení a teď už vím, že tohle není nic pro mě.

Martingale – nejzajímavější modifikace

Martingale je jednou z nejstarších a nejoblíbenějších strategií sázení. Vzhledem k tomu se v průběhu času objevila spousta různých modifikací, které základní myšlenku Martingale dále rozvíjejí. Některé z těchto modifikací rozebíráme v samostatném článku:

Martingale – závěr

Závěrem musím zdůraznit, že Martingale není pro každého. V případě proher sázky rychle rostou a pokud nejste psychicky dostatečně odolní, v určitém bodě vám to nedovolí jít dál a prostě končíte. Ovšem i pokud máte nezdolnou psychiku a disponujete neomezenými penězi, musíte počítat s tím, že sázkové kanceláře také mají své limity. Tudíž padá tvrzení, že Martingale je jistý. Naopak. Tahle sázková strategie může být nebezpečná.

2 thoughts on “Martingale – nejoblíbenější strategie sázení pod drobnohledem

  • 9 prosince, 2020 (10:31 am)
    Permalink

    „Tahle sázková strategie může být nebezpečná.“

    Opravím…..Tahle sázková strategie JE nebezpečná. A to sakra moc..

    Vojta.

    Reagovat
    • 11 prosince, 2020 (2:08 pm)
      Permalink

      Ono taky hodně záleží na tom, jestli má člověk nějaké mantinely, nějakou pojistku, za kterou nejde. Pokud je někdo bez zábran a dokáže do hry dát peníze, které si nemůže dovolit, tak je pro něj nebezpečná většina strategií.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.