MS v hokeji 2022 | o šampionátu ve Finsku víme vše!

Po silně netradičním ročníku 2021, který přinesl abnormální množství překvapivých výsledků, bychom se opět měli dočkat šampionátu, na jaký jsme zvyklí. Ať co se týče data konání, tak i co se týče rozložení sil (předešlý šampionát neměl obrovské favority a byl značně nepředvídatelný). V následujícím článku najdete všechny informace o MS v hokeji 2022, které vám pomohou zůstat v obraze během čekání na šampionát i v jeho průběhu.

Kde se koná MS v hokeji 2022?

O pořadatelství MS v hokeji 2022 se hlásilo pouze Finsko, kongres IIHF ho tak symbolicky přiřadil právě této zemi. Šampionát se bude odehrávat ve dvou městech – v Helsinkách a Tampere. Semifinálové a finálové zápasy se odehrají v Tampere.

Kdy se koná MS v hokeji 2022?

Pokud se nic nepokazí (tj. pokud se opět neprotáhnou ligové soutěže kvůli koronavirové pandemii), MS v hokeji 2022 začne 13. května. Finálový zápas by se měl odehrát o cca 2 týdny později, konkrétně 29. května.

Haly

MS v hokeji 2022 se kromě staré známé Hartwall Areny (v níž se odehrávalo MS v hokeji již před devíti lety), odehraje také ve zbrusu nové UROS Live Areně, která má vyrůst v Tampere, třetím největším městě Finska.

Hartwall Arena – Helsinky

hartwall-arena
Kapacita 13 349 lidí

UROS Live Arena – Tampere

uros-live-arena
Kapacita 13 500 lidí

MS v hokeji 2022 – rozdělení do skupin

Skupina A (Helsinky): Kanada, Rusko, Německo, Švýcarsko, Slovensko, Dánsko, Kazachstán, Itálie.

Skupina B (Tampere): Finsko, USA, Česko, Švédsko, Lotyšsko, Norsko, Bělorusko, Velká Británie.

Ve skupině B mělo být podle postavení v žebříčku mezinárodní hokejové federace IIHF Rusko, pořadatelé však pro zatraktivnění turnaje ruskou Sbornou vyměnili. Ve skupině B místo ní nastoupí USA.

MS v hokeji 2022 rozpis

Rozpis zápasů pro MS v hokeji 2022 zatím není známý. Jakmile vejde ve známost, dáme vám vědět.

Kde sledovat MS v hokeji 2022?

Následující šampionát bude jako obvykle vysílat Česká televize a to na kanálech ČT Sport a ČT 2. Všechny zápasy připravovaného šampionátu půjdou také na webu české televize a samozřejmě také na streamech sázkových kanceláří, ve kterých si na MS v hokeji budete moci také vsadit.

Více informací o možnosti sledování hokejových zápasů najdete v našem podrobném návodu.

Kdo vyhraje MS v hokeji 2022?

Mezi největší favority na výhru nadcházejícího šampionátu jako vždy patří výběry Kanady (úřadující mistr), USA, Švédska, Finska a Ruska. Česko patří mezi tzv. země druhého sledu, společně s Německem a Švýcarskem.

Od Mistrovství světa v hokeji 2022 nás dělí ještě spousta měsíců, proto je předčasné dělat nějaké závěry. Zatím neznáme ani přibližné soupisky, proto s tipy na výhru ještě posečkáme. Jakmile budou uveřejněny alespoň přibližné sestavy, přineseme vám bližší informace včetně tipů na sázení.

Kdo získal medaile na posledním hokejovém šampionátu?

Předešlé mistrovství vyhrála Kanada, druhé bylo Finsko a třetí USA. Česko skončilo na sedmém místě, když ve čtvrtfinále prohrálo nejtěsnějším rozdílem s Finskem (1:0). Slovensko ve čtvrtfinále nestačilo na USA (6:1).

IIHF sjednotí hokejová pravidla

Mezinárodní hokejoví federace se rozhodla sjednotit hokejová pravidla, která by měla přispět k rychlejší adaptaci hokejistů na mistrovstvích světa a olympijských hrách. Nejpodstatnějšími změnami jsou:

1) Gólmani nesmí rozehrávat puk v rozích, ale pouze v prostoru za brankou označeného čárami (tzv. trapezoid), jak to známe z NHL.

trapezoid-nhl
Trapezoid v NHL.

2) Některé fauly mohou být trestány pětiminutovými tresty bez toho, aby šel hráč automaticky ze hry do konce utkání

3) Přechod přes modrou čáru již nebude posuzován ve 2D, ale ve 3D. Tzn. hráč při přechodu do pásma musí být na čáře, nemusí mít ovšem nohu fyzicky na čáře. Kdyby tato pravidla platila už tento rok, gól Dominika Kubalíka z utkání s Dánskem by platil.

Zajímavosti

Letošní šampionát se odehraje ve Finsku, kde se MS v hokeji odehrávalo již před devíti lety, v roce 2012. Česko na tomto šampionátu získalo bronzovou medaili, když v semifinále nestačilo na Slovensko (nakonec skončili na 2. místě, za Ruskem) a v zápase o třetí místo porazili právě domácí Finsko. Trenérem bronzového výběru z roku 2012 byl Alois Hadamczik.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *