Kurzové sázení | jak sázet na sport a další události
Kurzové sázení je uzavírání sázek na výsledky určitých sportovních akcí s cílem vyhrát peníze. Pokud se sázkaři výsledek podaří uhodnout, vyhraje peníze v závislosti na kurzu, v jakém sázku uzavřel. Pakliže se mu výsledek předpovědět nepodaří, přichází o svůj vklad (nebo o část vkladu v případě některých asijských handicapů).
Kde se dá sázet?
Kurzové sázení není legální ve všech zemích. Některé země, jako je například USA (vybrané státy), Spojené Arabské Emiráty, Severní Korea nebo Kambodža tuto činnost zakazují. V jiných zemích, jako je například Česká republika, je kurzové sázení regulováno a sázkové kanceláře a sázkaři tak musí dodržovat určité podmínky.
Kurzové sázení v České republice
Podmínky pro kurzové sázení v České republice určuje tzv. Loterijní zákon. Abyste se mohli účastnit hazardních her (tj. včetně kurzového sázení), musíte být starší 18ti let a nově nesmíte být vedený v Rejstříku vyloučených osob.
Své povinnosti však mají také sázkové kanceláře. Aby sázková kancelář mohla (legálně) poskytovat své služby na území České republiky, musí vlastnit platnou licenci. Zisk této licence je v tuto chvíli značně komplikovaný (a postupy značně neprůkazné), proto se většina sázkových kanceláří z našeho území stáhla. V současné chvíli v České republice legálně fungují pouze sázkové kanceláře Tipsport, Chance, Fortuna, Sazkabet a Synottip.
Pozn.: Oficiálním držitelem české licence pro poskytování služeb je také sázková kancelář Maxitip, ta má ovšem v současné chvíli vážné existenční problémy a webové stránky této sázkovky jsou neaktivní. Sázení v této sázkové kanceláři již dlouhou dobu striktně nedoporučujeme.
Druhy kurzového sázení
Kurzové sázení má mnoho podob. Dá se sázet na sport jako je fotbal, hokej, tenis nebo basketbal, ale také na společenské události jako jsou volby nebo televizní pořady, případně na finanční a komoditní trhy a události jako je vývoj ceny dolaru či ceny kostky másla. Záleží pouze na sázkových kancelářích a jejich ochotě a snaze vypisovat kurzy.
Zajímavost: V některých asijských zemích bují nelegální sázkové trhy. Ilegální bookmakeři tam vypisují kurzy například na schopnost vzletu nebo místo dopadu podomácku vyrobené rakety, případně na délku života (a čas úmrtí) nemocných lidí.
Kurzové sázení pre-match vs live
Kurzové sázení se dá dále rozdělit na tzv. pre-match a live, tedy sázení před zápasem a v průběhu zápasu. Tyto druhy sázení se v zásadě neliší, takže každý, kdo dokáže sázet před zápasem, dokáže sázet také naživo a naopak. Na druhou stranu však tyto druhy sázení přináší různé možnosti a samozřejmě také výhody a nevýhody, takže se svým způsobem liší.
Sázení před zápasem (pre-match)
Sázení před zápasem je původní druh sázení, kdy sázkař odhaduje výsledek ještě před tím, než zápas vůbec začne. Na učinění tohoto druhu sázky má sázkař obvykle dostatek času. Nepotřebuje být rychlý (až na některé výjimky, například kurzy vypsané na malé kurzy a tedy s nestabilní hladinou) a všechno si může v klidu rozmyslet.
Další výhodou je, že na předzápasových kurzech sázkovky obvykle nemají tak vysokou marži (až na některé výjimky, kterými jsou hodně malé sázkové trhy).
Nevýhodou může být, že sázkař nemá zcela ucelené informace. Přitom platí, že čím déle před zápasem sázku podáme, tím méně informací máme a tím větší existuje riziko, že uděláme chybu. Na druhou stranu, čím déle před zápasem sázku podáváme, tím větší může být chyba v kurzu a tím větší hodnotu můžeme získat. To sice neplatí vždy a všude, ovšem míra rizika a možné odměny se v pohodě vyváží.
Sázení v průběhu zápasu (live)
Kurzy vypisované v průběhu zápasu se mění v závislosti na dění na hřišti. Jejich hodnota se tedy může výrazně lišit v každém jednom okamžiku. Vzhledem k tomu live sázení vyžaduje velké soustředění a schopnost rychlého rozhodování. Je snadnější udělat chybu, na druhou stranu, pokud to člověk umí, live sázení může nabídnout i větší hodnotu. A to i přestože si sázková kancelář dává na live sázky o něco vyšší marži, právě kvůli tomu, aby se bránila možným chybám.
Jelikož se kurzy během zápasu rychle mění, sázkovky používají jakýsi časový zámek. Ten se stará o to, aby se vám nepodařilo vsadit v případě, že se dění na hřišti náhle změní, případně když se rychle hýbne kurz. Vzhledem k tomu je sázkař občas nucený svou sázku opakovat a to i několikrát – sázkovka prostě sázku za daného kurzu nepřijme.
Další velkou nevýhodou live sázení mohou být limity. Sázkovky mají nastavené maximální částky, které na určité sázkové příležitosti (a kurzy) přijmou a za to už nejdou. Čím menší je trh a čím bezvýznamnější zápas (a čím jste ziskovější sázkař), tím nižší limit na sázku vám sázkovka dá. Vzhledem k tomu si pak na některé nižší tenisové zápasy vsadíte třeba jen za pár stovek korun. A to vám moc nepomůže.
Kurzové sázení vs obchodování na burze
Ačkoliv to česká legislativa stále nepřipouští, kurzové sázení je v jádru věci stejné jako obchodování na burze. V podstatě se v něm také snažíte nakupovat komodity za levnější cenu, než za jakou ji následně podáte (v případě sázení se snažíte uzavírat sázky za kurz vyšší, než je zavírací kurz).
Dá se sázet se ziskem?
Ano, stejně jako se dá vydělávat na burze, dá se sázet se ziskem. Je třeba pouze trpělivost a znalost základních stavebních kamenů ziskového sázení jako je princip value bettingu, nebo 10 kroků pro sázení na tenis, fotbal, hokej, biatlon, Dota 2 atd. Pro ziskové sázení můžete využívat také některé sázkové programy či naše tipy na sázení.
Co představují sázkové kurzy?
Sázkové kurzy představují (implikovanou) pravděpodobnost, s níž nějaká událost nastane. Pokud dostanete kurz v hodnotě 2,00, potom pravděpodobnost takové události činí 50%. Více se dozvíte v článcích na téma Převod kurzů na pravděpodobnost a Převod pravděpodobnosti na kurzy, případně Předpokládaná pravděpodobnost v sázení.
Druhy kurzů
Existuje několik druhů sázkových kurzů. V České republice a vlastně ve většině pevninské Evropy se používá tzv. desetinný kurz, který se vypisuje ve formátu 1,75… 2,30 atd. V Anglii využívají tzv. zlomkového kurzu, který pravděpodobnost (či chcete-li výplatu) zobrazují ve formátu 1/1 nebo ¾ atd. Poměrně hojně užívaný je také Americký kurz. Ten se vypisuje ve stovkách či tisících a to v kladné či záporné hodnotě, tedy například +200 nebo -500.
Zbylé tři známé kurzové formáty patří Hongkongský kurz (formát 0.75), Indonéský kurz (formát -1,333) a Malajsijský kurz (formát 0.75). Na tyto formáty narazíte pouze v malém množství zahraničních sázkových kanceláří. Ani tam se ovšem běžně nepoužívají, musíte si je přímo nastavit.
Druhy sázek
Existuje obrovské množství sázek. Mezi základní druhy sázek patří sázka na výsledek zápasů (výhra domácích / remíza / výhra hostů), výhra bez remízy nebo over/under počet gólů. Mezi pokročilé sázky pak patří sázka na počet žlutých a červených karet, počet vyloučení, počet rohů, případně počet bodů jednotlivých hráčů (v hokeji) nebo přesný výsledek.
V nabídce bookmakerů se nabízí stále větší počet různých sázek. Rozsah nabídky přitom závisí především na důležitosti sázkové události a ochotě bookmakera nabídnout sázkařům i exotičtější druhy sázek. Typicky největší kurzovou nabídku mají nejsledovanější zápasy hrané v rámci Ligy mistrů, fotbalového EURO, Mistrovství světa ve fotbale, Olympijských her nebo Mistrovství světa v hokeji.
Typ sázky
Mezi tři základní typy sázek patří jednoduchá sázka, AKO sázka a KOMBI sázka.
Jak sázkové kanceláře vydělávají?
Sázkové kanceláře si na kurzy přisazují tzv. marži. To znamená, že skutečný kurz umenšují o určitou hodnotu (například 5%). Nejlépe si to představíme na hodu mincí, kde šance na padnutí panny a orla je naprosto stejná (tj. 50%). V ideálním světě byste tedy dostali kurz 2,00 na pannu a 2,00 na orla. Ovšem ve skutečném světě dostanete kurz umenšený o marži. To znamená, že za pannu vám dá sázkovka 1,91 a za orla také 1,91 – z každého kurzu si „strhne“ hodnotu 0,09 (tj. implikovaná pravděpodobnost 52,4%). Jelikož marže se dotýká obou kurzů, sázkovka na takto vypsané sázkové příležitosti dosahuje marže 4,8%.
Kurzové sázení strategie
Abyste v kurzovém sázení mohli být úspěšní, tzn. abyste kurzovým sázením dokázali vydělat peníze, obvykle je zapotřebí využívat některé sázkové strategie. V sázkařském světě se traduje velká spousta strategií sázení, které se liší svým určením (pre-match / live), zaměřením (fotbalové, hokejové atd.) a samozřejmě také svojí úspěšností.
Kurzové sázení strategie s prokázanou úspěšností
Navzdory faktu, že jsou k dispozici stovky různých strategií sázení, skutečně úspěšných sázkových strategií je minimum. Patří mezi ně:
- Value betting
- Surebetting
- Matched betting
- Zajišťování sázek
- Srovnávání kurzů
- Steam chasing
Kurzové sázení strategie, které jsou závislé na dalších okolnostech (nebo které mohou fungovat po omezenou dobu)
Kromě výše jmenovaných strategií sázení existují i další poměrně dobré způsoby, jak sázet na sport, tyto způsoby jsou ovšem podmíněny určitými okolnostmi či alespoň částečným štěstí. Těmito strategiemi jsou například:
- Sázení proti veřejnosti
- Sázení na under v závěru zápasu
- Sázení na remízy
- Sázení na nejlepšího brankáře NHL
- Martingale a jeho nejrůznější podoby
Co je sázka s hodnotou (value betting)?
Sázka s hodnotou neboli s „value“ je sázka, která se vám podaří uzavřít za vyšší kurz, než je skutečná šance na to, že daná událost nastane. V podstatě dostane lepší cenu, než jakou by daná sázková příležitost měla vzhledem k pravděpodobnosti mít.
Sázka s hodnotou je tedy jediný způsob, jak si lze sázením dlouhodobě vydělávat.
Kurzové sázení tipy
Většina sázkařů sázením neumí vydělávat peníze, sázení na sport je ovšem krásné v tom, že abyste byli ziskoví, sázení vlastně ani rozumět nemusíte. Na internetu se totiž pohybuje spousta šikovných sázkařů, která se o své tipy dělí zdarma. Při hledání tipů na kurzové sázení si však dávejte pozor na podvodné sázkové servisy, kterých je mnohem víc, jak seriózních sázkových servisů.
Tipy na kurzové sázky zdarma poskytujeme i na našich stránkách. Najdete je v našich sportovních preview, analýzách a tipech na sázení. O tipy na sport u nás nikdy nebudete mít nouzi!